Wśród składowych wskaźnika, spadek odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 3,2 p. proc.), przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,7 p. proc.) oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 0,6 p. proc.). Z kolei nieco wyższe, niż przed miesiącem, wartości wystąpiły dla wskaźników dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 0,9 p. proc.) i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 0,3 p. proc.).

Jak podał GUS wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 0,8 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -3,6. Jednocześnie w lutym tego roku WWUK osiągnął wartość o 4,6 p. proc. wyższą, niż w tego samego miesiąca 2016 r.

Według GUS na wzrost wartości wskaźnika wpłynęła poprawa ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 4,5 p. proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 0,9 p. proc.). Obniżyły się natomiast oceny dotyczące możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 1,7 i 0,7 p. proc.).(PAP)