Dane statystyczne prezentowane przez dealera wskazują, że Opel ma tak silną pozycję wśród polskich klientów, że zmiana właściciela marki nie wywoła u nich istotnej reakcji.

W ubiegłym roku Opel zajmował trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych marek w polskich oddziałach AAA Auto – modele Opla stanowiły 9 proc. wszystkich kupionych aut w salonach dealera. W 2015 roku Opel był natomiast drugą najpopularniejszą marką w AAA Auto – z 9,7 proc. kupionych modeli.

"W Polsce Opel jest jedną z trzech najważniejszych marek samochodowych pod względem popularności i wielkości sprzedaży, o palmę pierwszeństwa walcząc zwykle z autami marek Volkswagen i Ford. Jest też w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się marek w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. (...) Choć prestiż marki opel nie wzrasta i ciągle w sposób nieuzasadniony jest ona postrzegana jako ustępująca na poziomie technologicznym innym markom (...). Nie spodziewamy się istotnego wpływu na sprzedaż samochodów opla w najbliższej przyszłości w związku z zaistniałą sytuacją" – powiedziała cytowana w komunikacie Karolina Topolova, dyrektor generalna AAA Auto.

Reklama

Jak poinformowano 6 marca tego roku, francuski koncern motoryzacyjny PSA kupił od General Motors firmę Opel oraz jego brytyjską markę Vauxhall za 2,2 mld euro. Umowa dotyczy ponad 12 zakładów produkcyjnych, zatrudniających ok. 40 tys. osób. Mimo wcześniejszych niepokojów prezes PSA Carlos Tavares zapowiedział, że utrzyma w nich miejsca pracy.

Dotąd w Polsce General Motors Manufacturing Poland zatrudniał ok. 4,1 tys. osób w fabryce samochodów osobowych w Gliwicach, zakładach produkcji silników w Tychach oraz w Centrum Usług Wspólnych w Tychach.

Gliwicki zakład wyprodukował w ubiegłym roku ponad 200 tys. samochodów - rekordową liczbę; w tym roku zakłada produkcję na podobnym poziomie. Głównym modelem fabryki jest Opel Astra piątej generacji.(PAP)

>>> Polecamy: Napęd lepszy niż w Tesli. Polscy inżynierowie opracowali specjalny silnik elektryczny