"Z perspektywy przedsiębiorców, w 2008 r. za najważniejsze należy uznać wdrażanie spójnego planu zmian w systemie prawa, które mają na celu zmniejszenie ograniczeń i barier rozwoju polskich firm oraz przyspieszenie prywatyzacji" - napisał prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG ma nadzieję, że zmiany te będą kontynuowane w przyszłym roku.

Według KIG, warte podkreślenia jest uchwalenie w 2008 r. szeregu ustaw reformujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich są m.in.: nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (m.in. wprowadza instytucję zawieszenia działalności gospodarczej), nowelizacja ustawy o rachunkowości (podnosi z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu przychodów decydującego o założeniu księgi rachunkowej), ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (przewiduje kontynuację udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu technologicznego).

Wśród kolejnych zmian KIG wymienia ustawy o: emeryturach pomostowych, partnerstwie publiczno-prywatnym, a także nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Reklama

KIG zauważa, że pozytywnie należy ocenić przyjęcie przez rząd harmonogramu wejścia Polski do strefy euro.

"Po wielu latach oczekiwania i niespełnionych zapowiedzi rząd przedstawił wreszcie konkretny termin wejścia Polski do strefy euro - rok 2012. To informacja, na którą od dawna czekali polscy przedsiębiorcy, szczególnie w ostatnich miesiącach pokrzywdzeni przez ryzyko kursowe" - podano w komunikacie.

Środowisko polskich przedsiębiorców dobrze oceniło także rządowy "Plan stabilności i rozwoju", który - ich zdaniem - "w obliczu kryzysu ma pozwolić na utrzymanie stabilności finansowej i wiarygodności Polski oraz utrzymać wzrost polskiej gospodarki".

Jak podkreśla KIG, poza kryzysem finansowym dużym problemem okazały się spory na linii rząd - prezydent i polityczne weta prezydenta w stosunku do istotnych dla gospodarki ustaw.

Zdaniem KIG, niezadowolenie środowiska polskich przedsiębiorców budzi słabe wykorzystanie unijnych funduszy na lata 2007-2013. "Dlatego przyspieszenie wykorzystania środków pomocowych UE na lata 2007-2013 jest jedną z najważniejszych pozycji na liście oczekiwań polskich przedsiębiorców na rok 2009".

W ocenie Izby na początku przyszłego roku konieczne jest wprowadzenie pełnej, 100 proc. gwarancji skarbu państwa dla kredytów udzielanych pod projekty realizowane w oparciu o środki z funduszy strukturalnych. Kolejną oczekiwaną przez przedsiębiorców zmianą jest głęboka reforma KRUS. "Mamy również nadzieję, że Polska wejdzie do strefy ERM II 1 lipca 2009 r".

"To tylko niektóre z długiej listy życzeń polskiego biznesu na rok 2009. Przede wszystkim oczekujemy przyspieszenia likwidacji wszystkiego, co przeszkadza prowadzić w Polsce biznes. (...) Tu pole do działania jest bardzo szerokie - polska gospodarka nadal jest mocno przeregulowana, biurokracja nieokiełznana, a prawo pracy archaiczne" - dodał Andrzej Arendarski.