Z indeksu Bloomberg Global Health wynika, że przewidywana długość życia dzieci urodzonych na Półwyspie Apenińskim przekracza 80 lat. Po drugiej stronie zestawienia znajduje się Sierra Leone, gdzie średnia przewidywana długość życia to 52 lata. Polska znalazła się w rankingu między innymi za takimi egzotycznymi krajami jak Kuba i Liban.
Bloomberg 2017 Health Index / Bloomberg

Islandia, Szwajcaria, Singapur oraz Australia zajęły kolejne miejsca w rankingu. Polska zajęła pod względem wartości indeksu dopiero 39. pozycję, czyli w tyle za zdecydowaną większością państw UE oraz Zachodu.

Jednak rozwinięte kraje nie są wolne od zdrowotnych zagrożeń, spośród których prym wiedzie otyłość. Jednym z najcięższych narodów świata są Amerykanie. Najbiedniejsze stany (Luizjana, Missisipi, Alabama oraz Zachodnia Wirginia) wypadają katastrofalnie pod tym względem. Ponad 35 proc. ich populacji uważa się za otyłą.

Kraje notowane w indeksie zostały ocenione na podstawie różnorodnych zmiennych takich jak oczekiwana długość życia, przyczyny zgonów oraz czynniki zagrażające zdrowiu, począwszy od nadciśnienia i palenia tytoniu, a skończywszy na niedożywieniu i braku dostępu do czystej wody.

Kształt indeksu jest zaskakujący. Chociaż liderujące w zestawieniu Włochy są rozwiniętą gospodarką, tamtejszy wzrost znajduje się w stagnacji od dekad, prawie 40 proc. najmłodszych mieszkańców nie ma pracy, a poza tym kraj zmaga się z jednym z największych zadłużeń w stosunku do PKB. Co z tego, skoro Włosi cieszą się lepszym zdrowiem od Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków, którzy cierpią z powodu nadciśnienia, podwyższonego poziomi cholesterolu oraz częstszych problemów psychicznych.

Włochy dysponują także „nadmiarem lekarzy” – mówi Tom Kenyon, lekarz i CEO międzynarodowej organizacji Project Hope.

Bardzo dobry stan zdrowia Włochów można wyjaśnić za pomocą diety, która jest tam oparta o warzywa z dodatkiem oliwy z oliwek. Dyrektor Center for Public Health Nutrition na University of Washington Adam Drewnowski podkreśla także znaczenie dla zdrowia świeżych produktów, owoców, mięsa oraz ryb.

>>> Polecamy: Lekarze uciekają z Polski. Stażysta zarabia mniej niż przeciętny kasjer