"W porównaniu z poprzednią Aktualizacją ścieżka realnego wzrostu PKB w latach 2008-10 została skorygowana w dół (pomimo wyższego niż planowano wzrostu PKB w 2007 r.). Obniżeniu uległo planowane tempo wzrostu zarówno popytu krajowego, jak i zagranicznego. Obecnie prognozowane tempo wzrostu popytu krajowego w latach 2008-10 wyniesie średnio 3,8%, w porównaniu ze średnio 6,1% tempem wzrostu zakładanym w poprzedniej Aktualizacji" - podano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Resort wyjaśnia, że niższe realne tempo wzrostu popytu krajowego wynika z mniejszego niż wcześniej oczekiwano ożywienia procesów inwestycyjnych, a także niższej dynamiki spożycia prywatnego, która jest rezultatem prognozowanego spowolnienia tempa wzrostu dochodów gospodarstw domowych.

"Na skutek przewidywanego osłabienia koniunktury u głównych partnerów handlowych skorygowane tempo wzrostu eksportu w latach 2008-2010 wynosi obecnie średnio 5,4%, w porównaniu ze średnio 6,1% tempem wzrostu zakładanym w poprzedniej Aktualizacji" - czytamy w dokumencie.

Reklama

Zdaniem resortu, porównaniu z aktualizacją Programu konwergencji 2007 obecna prognoza ścieżki fiskalnej uwzględnia niekorzystną sytuację gospodarczą przewidywaną na najbliższe lata. Na skutek światowego kryzysu finansowego, który zaczął już oddziaływać na realną sferę gospodarki, pogorszeniu uległy wskaźniki makroekonomiczne prognozowane na lata 2009-2011.

Różnice w kształtowaniu się prognoz w zakresie długu sektora w latach 2008-2011 w porównaniu z poprzednią aktualizacją Programu dotyczą przede wszystkim zmiany założeń odnośnie do nominalnej wartości PKB, potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz kursu walutowego, w związku ze znacznym osłabieniem złotego w 2008 r., podano także.

Różnice w porównaniu z poprzednią aktualizacją oraz najnowsze szacunki inflacji HICP oraz bezrobocia.