Warszawa, 27.03.2017 (ISBnews) - Spośród osób, które w przeszłości miały kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami, 16% pozytywnie ocenia działalność takich przedsiębiorstw, wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Grupy Kruk. Ponad 82% Polaków i 73% Słowaków w razie problemów z terminową zapłatą za swoje zobowiązania skontaktowałaby się z wierzycielem w celu rozłożenia zaległych płatności na raty, podano także.
"Europejczycy deklarują, że chętnie skorzystaliby z doradztwa dotyczącego zarówno zarządzania domowym budżetem, jak i odpowiedzialnego zaciągania zobowiązań finansowych. To może świadczyć o rosnącej odpowiedzialności ekonomicznej badanych. Warto także dodać, że średnio 7 na 10 Europejczyków skorzystałoby z możliwości rozłożenia zadłużenia na dogodne raty, kiedy okazałoby się, że ma długi. Taka postawa jest również dowodem rosnącej dojrzałości finansowej społeczeństwa" - powiedziała reprezentująca Grupę Agnieszka Salach, cytowana w komunikacie.
Ponad 82% Polaków i 73% Słowaków w razie problemów z terminową zapłatą za swoje zobowiązania skontaktowałaby się z wierzycielem w celu rozłożenia zaległych płatności na raty. W pozostałych krajach europejskich, które były objęte badaniem to rozwiązanie wybrała również zdecydowana większość respondentów. Respondenci we Włoszech, Czechach i Hiszpanii częściej niż w pozostałych krajach unikaliby kontaktu z wierzycielem. Odpowiedział tak co czwarty Włoch, co piąty Czech i co szósty Hiszpan. W Polsce zachowałoby się tak tylko 3% badanych, podano także.
"Takie deklaracje mogą wynikać z dotychczasowego doświadczenia mieszkańców tych krajów. Szczególnie we Włoszech i w Hiszpanii jeszcze do niedawna nie było znane proklienckie podejście firm zarządzających wierzytelnościami polegające na indywidualnym dopasowaniu harmonogramu spłat zadłużenia na dogodne raty. I najprawdopodobniej właśnie dlatego tylu badanych odpowiedziało, że unikałoby kontaktu z wierzycielem" - dodała Salach.
Badanie zrealizowane zostało metodą CAWI przez Millward Brown na zlecenie Grupy Kruk na reprezentatywnej próbie 7000 dorosłych obywateli Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii (1000 osób / kraj).
(ISBnews)