W związku z tym jeszcze przed zaplanowanym na 7-8 lipca szczytem G20 w Hamburgu ma dojść do rozmowy telefonicznej przywódców państw tzw. formatu normandzkiego, w którym uczestniczą Francja, Niemcy, Ukraina oraz Rosja – powiedział Jelisiejew agencji Interfax-Ukraina.

Ustalenia te zapadły w poniedziałek podczas spotkania Macrona z Poroszenką w Paryżu. W rozmowie liderów formatu normandzkiego ma także wziąć udział kierownictwo Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) – ujawnił Jelisiejew. Wcześniej informowano o możliwym spotkaniu w ramach formatu normandzkiego.

„Rozmowa przywódców powinna być przedmiotowa, dokładnie przygotowana, a jej wynikiem ma być efektywne rozwiązanie palących problemów w dziedzinie bezpieczeństwa w Donbasie” – podkreślił Jelisiejew.

Urzędnik, który w administracji Poroszenki odpowiada za politykę międzynarodową, wyjaśnił, że obecnie w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie najważniejsze jest: realne zawieszenie broni, uzyskanie przez SMM OBWE dostępu do wszystkich zajętych przez rebeliantów obszarów w obwodzie donieckim i ługańskim, zapewnienie bezpieczeństwa obserwatorom międzynarodowym, wycofanie ludzi i sprzętu z linii rozdziału sił, uwolnienie zakładników oraz „stworzenie warunków dla wycofania rosyjskich wojsk i uzbrojenia z terytorium okupowanego Donbasu”.

„Tak zwana formuła Macrona przewiduje wspólne działania, by drogą małych, lecz konkretnych kroków zapewnić pełną realizację mińskich porozumień. Jednocześnie panuje zrozumienie, że rozwiązanie tych kluczowych kwestii, czyli pakietu bezpieczeństwa z mińskich ustaleń, jest najważniejsze” – powiedział Jelisiejew.

Według przedstawiciela prezydenta Poroszenki Macron chce nowego impulsu w negocjacjach formatu normandzkiego. „Prezydent Macron chce osiągnąć konkretne wyniki” – oświadczył wiceszef administracji szefa państwa ukraińskiego. (PAP)