Minister rolnictwa w poniedziałek w TVP Info przypomniał, że walka z ASF trwa trzy lata, od 2014 r. "Wtedy niepotrzebnie ówczesny minister zakazał redukcji dzików" - ocenił szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że problem z dzikami trwa do dziś, bowiem Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie. "A dziki to jest jedno ze źródeł przenoszenia ASF-u" - mówił Jurgiel.

"Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń, teraz jest około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby" - ocenił Jurgiel.

Zaznaczył, że resort przygotował działania bardziej restrykcyjne, które mają doprowadzić do tego, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Jego zdaniem sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach, a tylko w małych liczących do 10 sztuk.

Jak poinformowało MRiRW w komunikacie, w poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omówiono sytuację dotycząca występowania tego wirusa.

Reklama

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk - u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim – 16 oraz podlaskim - osiem i mazowieckim – dwa. Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia - informuje ministerstwo.

Z dotychczasowych analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików.

Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2019. Przygotowywana jest ponadto nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów ws. niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenia te dotyczą m.in. zasad stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat. (PAP)