Środki przekazane przez Warrena Buffeta organizacjom charytatywnym skupionym w Bill & Melinda Gates Foundation przekroczyły wartość 27 miliardów dolarów po rekordowych darowiznach w 2017 roku.

86-letni prezes Berkshire Hathaway w ostatnim cyklu darowizn przekazał 18,6 mld akcji serii B pięciu fundacjom. Ich wartość wynosi około 3,17 mld dolarów.

Buffett w 2006 roku postanowił przekazać większość swojego majątku fundacji Billa i Meliny Gatesów. Jego dzieci, jak napisał w zeszłorocznym liście do fundacji, nazwały ten krok „wielkim wybuchem”. W liście miliarder prosił też Gatesów o wyjaśnienie, jak mierzą oni swoją pracę.

Para w odpowiedzi zawarła „historię oszałamiającego postępu, jaki dokonali najbiedniejsi ludzie na świecie przez ostatnich 25 lat”. Pisali o podejmowanych przez nich wysiłkach w celu promocji planowania rodziny, walki z niedożywieniem i dostarczania dzieciom szczepionek.

„Dzieci w Afryce umierały dlatego, że były biedne”, napisał Gates. „Dla nas była to najbardziej niesprawiedliwa rzecz na świecie”.

>>> Czytaj też: Buffett wieszczy potężny kryzys w handlu detalicznym. Czy może się mylić?

Większość darowizn Buffetta działa na autopilocie, według systemu, który opracował w 2006 roku. Od tego czasu zachęca miliarderów do szczodrości, podkreślając, że niedawne zobowiązania podjęte przez młodych przedsiębiorców, na przykład współzałożycieli Airbnb, mogą stanowić dobry przykład dla nowego pokolenia filantropów.

Buffet zobowiązał się do przekazania fundacji Gatesów 500 mln akcji, a każdego roku oddaje 5 proc. tego, co mu pozostało. Mimo że oznacza to, że co roku przekazuje on mniej akcji, to wartość jego darowizny rośnie dzięki niedawnym wzrostom cen akcji na giełdzie.

W ciągu ostatnich miesięcy akcje klasy B Berkshire podrożały o około 19 procent. Przyczyniły się do tego inwestycje Buffetta w firmy takie jak Wells Fargo&Co, American Express czy Apple.

Buffett poza inicjatywą Gatesów wspiera cztery inne fundacje. Jedną z nich jest Susan Thompson Buffett Foundation, nazwana na cześć jego pierwszej żony, która zmarła w 2004 roku. Do tego wspiera on trzy fundacje prowadzone przez jego dzieci.

>>> Polecamy: Złote rady Warrena Buffetta. Czy "Wyrocznia z Omahy" może się mylić?