Według najnowszych danych szacowanie szkód zakończyły 332 komisje, ale nadal prace prowadzone są w 1007 gminach.

Z dotychczasowych szacunków wynika, że straty poniosło 23 555 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 109,5 tys. hektarów. Na powierzchni 55 tys. ha straty przekraczają 70 proc. Tak wysokie szkody odnotowano także w 61,4 tys. mkw. tuneli foliowych i szklarni.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski wyjaśnił PAP, że szacowanie strat spowodowanych przez przymrozki prawdopodobnie zakończy się do końca lipca, ale komisje w wielu przypadkach nie zakończą pracy, gdyż co chwila występują jakieś klęski. Np. w ostatnim tygodniu przez kraj przeszły nawałnice i gradobicia powodując zniszczenia. Dodał, że m.in. komisje w woj. opolskim i śląskim wróciły do szacowania strat.

Romanowski poinformował, że jeżeli chodzi o pomoc rządową, to będzie możliwe przygotowanie programu pomocowego dopiero po zakończeniu wszystkich szacunków szkód. Kiedy ten program powstanie, będzie wiadomo za 2 tygodnie. "Jeżeli zbiory rzepaku będą przebiegały sprawnie, to wtedy myślę, że tę pomoc będziemy procedować na początku sierpnia" - powiedział. Zaznaczył, że jeżeli wystąpią anomalie pogodowe, jakie zdarzyły się w ostatnim okresie, to z uchwaleniem programu trzeba będzie poczekać do września. (PAP)

Reklama