Dążąca do uzyskania niepodległości Katalonia jest jednocześnie najpotężniejszym silnikiem gospodarczym Hiszpanii. To tu swoją siedzibę ma 6 firm z hiszpańskiego indeksu Ibex-35, a wiele zagranicznych koncernów ulokowało tu swoją działalność.

Oto najważniejsze firmy działające w Katalonii, które mogą ponieść poważne konsekwencje, jeśli region w dalszym ciągu będzie dążył do niepodległości.

Katalońscy giganci

Caixabank – ikoniczny kataloński bank, trzeci największy w Hiszpanii. Posiada udziały w największej firmie telekomunikacyjnej w Hiszpanii – Telefonia; oraz w spółce petrochemicznej Repsol. Obie firmy mają swoją główną siedzibę w Madrycie.

Abertis Infraestructuras. Firma ta zarządza koncesjami na drogi w Katalonii oraz w innych regionach Hiszpanii. Jest w trakcie procesu przejęcia przez włoską Atlantię.

Gas Natural SDG. Zlokalizowany w Barcelonie operator gazu, który działa na terenie całej Hiszpanii. Musi współpracować z rządem centralnym w Madrycie, a to oznacza, że firma ta jest wrażliwa na jakiekolwiek zmiany ustrojowe Katalonii.

Cellnex Telecom. W przeciwieństwie dla Abertisa, jej głównego udziałowca, firma ta nie musi współpracować bezpośrednio z administracją rządową w Madrycie. Spółka ta jest operatorem wież telekomunikacyjnych i działa na terenie całej Hiszpanii. Współpracuje z dostawcami telefonii, telewizji i internetu.

Grifols. Największa notowana na hiszpańskiej giełdzie firma farmaceutyczna, zarządzana przez jedną rodzinę. Została założona w 1940 roku, dziś działa w co najmniej 25 krajach. Jej założyciele należą do katalońskiej elity biznesowej.

Banco de Sabadell. Drugi największy bank w Katalonii, który ma oddziały w całym kraju. Firma musi współpracować z hiszpańskim regulatorem.

Hiszpańskie firmy mocno związane z Katalonią

Industria de Diseno Textil. Największy na świecie producent odzieży, znany także jako Inditex. Główna siedziba giganta znajduje się co prawda w hiszpańskiej Galicji, ale w Katalonii znajdują się siedziby 9 marek, należących do Inditexu. Ponadto spółka ma w Katalonii wielu dostawców oraz największe centrum logistyczne, które koordynuje wytwarzanie i dystrybucję produktów na całą Hiszpanię.

Aena. Ma udziały w lotnisku El Prat w Barcelonie. Z kolei największym udziałowcem Aeny jest hiszpański rząd.

Zagraniczne firmy

Volkswagen. Niemiecki gigant motoryzacyjny posiada w Katalonii trzy fabryki, które produkują dla Seata i zatrudniają w sumie 14 239 pracowników.

Cargill. Hiszpańska centrala tej amerykańskiej firmy znajduje się w Barcelonie. Spółka zajmuje się produkcją żywności dla zwierząt oraz wytwarzaniem składników spożywczych oraz nasion. W Katalonii ma kilka fabryk.

Nestle. Hiszpańskie centrum szwajcarskiego giganta spożywczego znajduje się w Barcelonie.

Airbnb. Hiszpańska siedziba firmy jest zlokalizowana w Barcelonie.

>>> Czytaj też: Trump i Rajoy sprzeciwiają się referendum w Katalonii