Rośnie zarówno liczba osób, które posiadają kapitał inwestycyjny powyżej miliona „zielonych” (high-net-worth investors), jak również ogólna wartość ich majątków – wynika z raportu World Wealth Report 2017 przygotowanego przez firmę Capgemini. Do 2025 roku aktywa znajdujące się w rękach najbogatszych będą miały wartość powyżej 100 mld dol. Jeszcze w 2016 roku wynosiła on „zaledwie” 63,5 mld.

Niestety, nawet najbogatsi cierpią z powodu wzrostu nierówności dochodowych. Podczas gdy liczba osób z inwestycyjnymi aktywami o wartości 1-5 mld dol. wzrosła o 7,4 proc., liczba najbogatszych z aktywami powyżej 30 mln dol. zwiększyła się jeszcze bardziej, bo o 8,3 proc.

Liczba milionerów rośnie w bardzo szybkim tempie. Pomiędzy 2015 a 2016 rokiem zwiększyła się w największym stopniu w Rosji (o 19,7 proc.), Indonezji i Holandii (13,7 proc.), Norwegii (13,2 proc.) oraz Tajlandii (12,6 proc.). Liczba milionerów w Rosji ciągle jest jednak relatywnie niewielka i wynosi 182 tys. Z kolei w Brazylii najbogatsi (high-net-worth investors) dzierżą w swoich rękach aż 87 proc. wszystkich inwestycyjnych aktywów posiadanych przez zamożnych inwestorów.

Do tak wyraźnego wzrostu liczby najzamożniejszych inwestorów przyczyniły się rynki akcji, jednak w posiadanych przez nich portfelach inwestycyjnych akcje nie dominują. W drugim kwartale 2017 roku najbogatsi inwestorzy posiadali w akcjach średnio 31,1 proc. aktywów (w 2016 roku tylko 24,8 proc.). Kolejną część portfeli inwestycyjnych zajmowały gotówka albo jej odpowiedniki – 27,3 proc. oraz nieruchomości – 14 proc. Spadł udział alternatywnych aktywów w portfolio, takich jak fundusze hedgingowe czy towary.

Na jakie stopy zwrotu mogli liczyć najbogatsi? Z szacunków samych zainteresowanych wynika, że średnia globalna stopa zwrotu wyniosła w 2016 roku 24,3 proc. (przed potrąceniami). Inwestorzy wykazują na zaufanie do menedżerów zarządzających ich aktywami. Poziom ich zadowolenia redukują jednak wysokie opłaty za zarządzanie. Średnia wartość tego typu opłat wyniosła w 2016 roku 8,4 proc. wartości zarządzanych aktywów.

>>> Polecamy: Wyprzedziliśmy Chiny i Koreę Płd. Polska liderem indeksu rynków rozwijających się MSCI