Wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka na ten temat, wygłoszona podczas konferencji PSL 15 stycznia br. w Lublinie, została niewłaściwie zinterpretowana przez Polską Agencję Prasową w depeszy opublikowanej 15 stycznia br. o godz. 17.10.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, wicepremier poinformował, że zgłaszane są prywatne inicjatywy budowy terminali do odbioru gazu skroplonego, a przedsiębiorcy rozważają różne możliwe lokalizacje dla takich inwestycji. Wypowiedź wicepremiera nie dotyczyła natomiast inwestycji realizowanej przez OGP Gaz-System S.A. - Polskie LNG Sp. z o.o., należącej w 100 proc. do Skarbu Państwa.

Zgodnie z rządową "Informacją o prowadzonych i inicjowanych kierunkach działań rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej", budowa terminalu regazyfikującego w Świnoujściu zostanie ukończona najpóźniej na przełomie 2013 i 2014 r.

Do końca lutego 2009 r. przedstawiona zostanie przez Ministra Skarbu Państwa specjalna regulacja ustawowa, która przyspieszy procedury projektowe, przetargowe, budowlane i administracyjne dla tej inwestycji. Zawarty zostanie również kontrakt na dostawy gazu skroplonego LNG do Polski.

Reklama