PGNiG chce w ok. 1,5 roku zbudować portfel kontraktów średnioterminowych LNGWarszawa, 21.11.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce w ciągu ok. 1,5 roku zbudować zdywersyfikowany portfel kontraktów średnioterminowych na dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

"To jest prawdopodobnie pierwszy z serii tego typu kontraktów. Chcemy powiedzmy w półtora roku zbudować portfel średnioterminowych kontraktów na dostawy LNG" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej.

PGNiG ogłosiło dziś podpisanie z Centrica LNG Company Limited kontraktu średnioterminowego na dostawy LNG z terminalu Sabine Pass w USA, którego operatorem jest Cheniere Energy.

Podkreślił, że PGNiG nie zamierzać "zdominować" świnoujskiego terminalu jednym dostawcą. Dostawy mogą pochodzić z różnych portów, ale szczególne miejsce zajmują terminale amerykańskie.

"Będziemy starali się maksymalizować moce regazyfikacyjne terminalu LNG. Mamy obecnie wszystkie moce zamówione, będziemy się starali je w maksymalnym stopniu wykorzystać" - powiedział także wiceprezes.

"Zawarty dziś kontrakt z Centricą przyłoży się do poprawy wyników PGNiG" - dodał Woźniak.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)