KNF obniżył bufor na ryzyko kredytów walutowych dla BGŻ BNP do 0,62 pkt proc.Warszawa, 28.11.2017 (ISBnews) - Zarząd BGŻ BNP Paribas otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zalecenie utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, na poziomie 0,62 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczas bank utrzymywał dodatkowy wymóg na poziomie 0,71 pkt proc.

"Dodatkowy wymóg kapitałowy powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,47 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału Tier I) oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,35 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału podstawowego Tier I)" - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że był dotychczas zobowiązany do utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie 0,71 pkt proc.

Jednocześnie zarząd banku informuje, że na dzień otrzymania decyzji Komisji Nadzoru Finansowego utrzymuje fundusze własne w wysokości pozwalającej spełnić zalecane wymogi kapitałowe na poziomie jednostkowym" - czytamy dalej.

Bank BGŻ BNP Paribas jest członkiem wiodącej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW.

(ISBnews)