Synektik ma umowę zakupu zakładu produkcji radioznaczników za 14,7 mln złWarszawa, 21.12.2017 (ISBnews) - Synektik zawarł warunkową umowę zakupu 100% udziałów spółki Monrol Poland, polskiej spółki-córki tureckiej Eczacibasi Monrol, poinformował Synektik. Całkowite zaangażowanie spółki wyniesie ok. 14,7 mln zł, zaś potencjalna transakcja, której sfinalizowanie zaplanowane jest do końca I kw. 2018 roku, zostanie sfinansowana z innych źródeł niż emisja akcji.

"Całkowite zaangażowanie wyniesie około 14,7 mln zł, podczas gdy wartość początkowa nabywanych aktywów była niemal dwa razy większa. Spółka nie planuje emisji akcji. Zakup zakładu pozwoli znacząco zwiększyć moce produkcyjne Synektik, przeprowadzić liczne procesy optymalizacyjne, a także utworzyć w Warszawie Centrum Badań Klinicznych, które będzie stanowiło nowe, istotne źródło przychodów. W wyniku transakcji Synektik rozpozna jednorazowy zysk netto szacowany na kwotę 7-8 mln zł w zależności od ostatecznych wycen przejmowanych aktywów" - czytamy w komunikacie.

Zakup zakładu produkcyjnego to bardzo istotny krok w kierunku konsolidacji polskiego rynku. Po tym jak na początku 2017 r. ze sprzedaży w Polsce wycofał się francuski globalny gracz – spółka AAA – przejęcie przez Synektik Monrol Poland oznacza, że na polskim rynku pozostaną trzy konkurujące ze sobą podmioty, tak jak to miało miejsce jeszcze w 2014 r., podano również.

"Dla dużych międzynarodowych graczy takich jak AAA czy Monrol, specyfika polskiego rynku jest bardzo wymagająca. Obie te firmy po tym jak w końcówce 2014 r. weszły do Polski, zaczęły stosować politykę agresywnych cen. Odbiło się to na całym rynku, również na Synektik. Po dwóch-trzech latach obaj gracze zorientowali się jednak, że nie są w stanie zbudować tutaj mocnej pozycji w oparciu o taki model ekspansji. Zakup Monrol Poland pozwoli nam nie tylko zwiększyć udział w rynku, ale również zwiększyć realizowane na produkcji radioznaczników marże. Dzięki naszej znajomości lokalnej specyfiki oraz wypracowanej już wcześniej silnej pozycji, byliśmy w stanie przetrwać ten trudniejszy okres i stanąć dziś po stronie konsolidującej. Tego typu procesy są charakterystyczne dla rynku radiofarmacji również w przypadku innych krajów, zarówno w Europie, jak i np. w Stanach Zjednoczonych" – powiedział prezes Synektika Cezary Kozanecki, cytowany w materiale.

Zakupiony zakład produkcyjny Monrol Poland zlokalizowany jest w Mszczonowie. Obiekt jest bardzo dobrze wyposażony, m.in. w cyklotron o dużej mocy produkcyjnej. Wraz z zakładem, Synektik przejmie pięć podpisanych wcześniej przez Monrol kontraktów handlowych, podano także.

"Zakup nowego zakładu umożliwi optymalizację procesów wytwarzania, uwalniając moce produkcyjne w dotychczasowym zakładzie w Warszawie, gdzie kontynuowana będzie działalność badawczo-rozwojowa. Jednocześnie nowo otworzone Centrum Badań Klinicznych, będzie kompleksowo realizowało specjalne zlecenia produkcji radioznaczników na potrzeby podmiotów zewnętrznych prowadzących badania kliniczne" - czytamy dalej.

Kozanecki wskazał, że spółka wiąże duże nadzieje również z rozwojem Centrum Badań Klinicznych w Warszawie.

"Jakiś czas temu pozyskaliśmy pierwszy tego typu kontrakt i oczekujemy kolejnych" - zaznaczył.

Umowa ma charakter warunkowy, a ostateczny termin jej realizacji to koniec marca 2018 r. Potencjalna transakcja zostanie sfinansowana z innych źródeł niż emisja akcji. Transakcja wpisuje się w strategię grupy kapitałowej Synektik na lata 2017-2021 ogłoszoną w styczniu 2017 r.

Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)