Fundusz ten również w krótszym terminie otrzymuje analityków niezmiennie od kilku miesięcy najwyższą ocenę. W minionym roku zarządzający funduszem, wypracował najlepszy wynik w grupie +21,5 proc. (14,8 pkt proc. powyżej średniej), poza tym aż 8-krotnie fundusz plasował się w czołówce comiesięcznych zestawień. „Wygląda na to, że klienci doceniają wyniki, gdyż w całym minionym roku, wpłacili do niego o ok. +170 mln złotych więcej, niż z niego wypłacili” – wynika z rankingu.

Pierwsze oceny w horyzoncie 3-letnim uzyskały również 2 fundusze zarządzane przez Allianz Polska TFI: fundusz gotówkowy - Allianz Pieniężny (Allianz FIO) otrzymał ocenę 4a oraz fundusz polski mieszany - Allianz Aktywnej Alokacji (Allianz FIO). Ostatni z grudniowych debiutów dotyczył krótsze o, 12-miesięcznego okresu. Dzięki odpowiednio długiej historii, w grupie funduszy mieszanych polskich, po raz pierwszy przyznaliśmy ocenę funduszowi PZU Optymalnej Alokacji FIO, i to od razu najwyższą.

Fundusz ten wypracował najlepszy wynik w grupie w minionym roku -6,6 proc., aż o +25 pkt proc. powyżej średniej. Od połowy minionego roku, fundusz notuje przewagę umorzeń nad wpłatami. Warto przy tym wspomnieć, że drugi z funduszy mieszanych tego towarzystwa – PZU Zrównoważony FIO jest od 2 miesięcy w ścisłej czołówce omawianej grupy. W grudniu zaszło kilka zmian na pozycjach liderów w poszczególnych grupach.

W grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych, po 3 słabszych miesiącach, do grona najlepszych dołączył SKARBIEC - AKCJA (Skarbiec FIO), który otrzymał najwyższe oceny w obu horyzontach czasowych. Z grona liderów funduszy stabilnego wzrostu wypadł Lukas Stabilnego Wzrostu (Lukas FIO), który 3 miesiące wcześniej zanotował spadek noty krótkoterminowej, zaś w grudniu dotknął go również spadek oceny długoterminowej. (o słabszych notach funduszy zarządzanych przez BZ WBK AIB TFI pisaliśmy w poprzednim rankingu). Na miejsce tego funduszu wskoczył SFIO Telekomunikacji Polskiej.

Reklama

Największe zmiany zaszły w grupie funduszy polskich papierów dłużnych.

Do grona liderów dołączyły wspomniany PKO/CS Obligacji Długoterminowych - FIO, a także powróciły do niego BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy) oraz AIG Obligacji FIO. Ostatni z wymienionych funduszy znalazł się w gronie najlepszych mimo, iż ma słabsze 3-letnie wyniki od Allianz Obligacji (Allianz FIO), jednak towarzyszy im dużo niższy poziom ryzyka. Należy jednak dodać, iż jako jedyny tym gronie, nie ma potwierdzenia dobrej oceny długoterminowej odpowiednio wysoką notą w horyzoncie 12 miesięcy. „Jak przewidywaliśmy w poprzednim rankingu, w grudniu odnotowaliśmy spadek pozycji Arka Obligacji FIO, który przez wiele miesięcy był jednym z najlepiej ocenianych przez nas funduszy w tej grupie” - podały Analizy Online.

W minionym roku, aż w 6 miesiącach, fundusz ten wypracowywał jedne z najsłabszych wyników w grupie. Coraz gorzej wypadają również w tej grupie fundusze dłużne oferowane przez Pioneer Pekao TFI, które jeszcze nie tak dawno zajmowały czołowe pozycje w naszym zestawieniu: Pioneer Obligacji FIO oraz Pioneer Obligacji Plus FIO. Oba w minionym roku znalazły się kilkukrotnie w gronie najsłabszych funduszy pod względem miesięcznych wyników. Logicznym wytłumaczeniem tego faktu zdaje się być odejście jesienią 2007 roku Witolda Chuścia, który wraz z Ryszardem Trepczyńskim przez ponad 4 lata współzarządzał funduszami dłużnymi z rodziny Pioneera. Po przejściu do BPH TFI Witold Chuść nadal osiąga dobre rezultaty, czego wyrazem są zarówno ich wyniki jak i wysokie oceny w naszym rankingu.

„Nasz ostatni w 2008 roku ranking funduszy inwestycyjnych, bazujący na relacji zysku do ryzyka (Information Ratio) objął 187 produktów. Z tego 168 miało wystarczająco długą historię, aby uzyskać ocenę 12-miesięczną, natomiast w przypadku 113 mogliśmy nadać również ocenę za okres 36 miesięcy” – poinformowały Analizy Online.