BPH, GE Money Bank i BZ WBK zmniejszyły oprocentowanie o 3 pkt. proc., a Citi Financial o 1 punkt. Natomiast Getin Bank i Santander - w zależności do wysokości pożyczki i okresu, na jaki jest udzielana - obniżyły oprocentowanie od 1 do 3 pkt.

Analitycy TotalMoney.pl podkreślają, że na niewielkie - ich zdaniem - obniżki oprocentowania pożyczek gotówkowych zdecydowały się tylko te banki, w których koszty takich kredytów były najwyższe. Obecnie różnica między najkorzystniejszą a najgorszą ofertą banków dla kwoty 5 tys. zł wynosi ponad 700 zł.

TotalMoney.pl porównała oferty banków dla pożyczek w wysokości 5 tys. zł z terminem spłaty 24 miesiące, przeznaczonych dla klientów nie związanych dotychczas z bankiem; chodzi o pożyczki zawierane bez ubezpieczenia.

Zdaniem analityków, najlepszą ofertę pożyczek gotówkowych ma Volkswagen Bank Polska. Klienci, którzy zdecydują się skorzystać z tej oferty, mogą liczyć na oprocentowanie rzeczywiste wynoszące 17,7 proc., a stawka prowizji wynosi 1 proc. Wartości te nie zmieniły się po obniżce stóp procentowych - zaznaczono w analizie.

Na końcu zestawienia uplasowały się Bank BPH i GE Money Bank. Choć oba banki obniżyły oprocentowanie, to wciąż przekracza ono 32 proc. Natomiast całkowity koszt takiej pożyczki (m.in. oprocentowanie i marże) w Volkswagen Banku to 874 zł, podczas gdy w GE Money Banku oraz w Banku BPH to 1599 zł - wynika z wyliczeń TotalMoney.pl.

W określaniu kosztów uzyskania pożyczki (prowizje i opłaty) większość banków stosuje maksymalną, określoną w tzw. ustawie antylichwiarskiej 5-proc. stawkę prowizji (np. PKO BP, Pekao SA).