ikona lupy />

Jacek Rachel Prezes Beskidzkiego Domu Maklerskiego

Reklama

Rozmawiamy z Jackiem Rachelem, prezesem Beskidzkiego Domu Maklerskiego

Wprowadzenie euro będzie korzystne dla rynku kapitałowego Dzięki wprowadzeniu euro wzrośnie zainteresowanie polskimi spółkami ze strony inwestorów zagranicznych

Jak wprowadzanie euro wpłynie na działalność krajowych domów maklerskich?

- Wpływu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty nie można rozpatrywać w oderwaniu od generalnego wpływu tego procesu na gospodarkę. Niewątpliwie pogłębi on integrację gospodarczą i zlikwiduje bariery we wzajemnym handlu wynikające z posługiwania się różnymi walutami narodowymi. Przede wszystkim poprzez likwidację ryzyka kursowego i brak kosztów związanych z wymianą walut. Łatwiejsze staną się przepływy kapitałowe między krajami w strefie euro. Proces ten będzie wiązał się także z kosztami. Patrząc na domy maklerskie, będą one dotyczyły między innymi koniecznych zmian w systemach informatycznych, wszystkich obowiązujących dokumentach, na przykład tabelach opłat i regulaminach. O każdej z nich będziemy musieli powiadomić klientów, a to oznacza dla nas dodatkowe wydatki, choć teraz ich skala nie jest jeszcze możliwa do oszacowania. Mogą też pojawić się pytania o charakterze prawno-rachunkowym, dotyczące na przykład papierów o długim terminie wykupu, emitowanych jeszcze w złotówkach, a wykupywanych już w euro, rozliczeń podatkowych po zakupach akcji jeszcze za złotówki i sprzedaży po wprowadzeniu euro czy też kwestii zaokrągleń cen akcji lub przeliczeń tzw. papierów groszowych. Jednak to szczegóły techniczne, w ogólnym bilansie zysków i strat związanych z wprowadzeniem euro, nieistotne, bo wprowadzenie euro będzie dla branży i rynku kapitałowego korzystne. Akcje i obligacje to jedne z wielu towarów, które dotkną kwestie przeliczeń złotówek na euro. Kraje, które przechodziły na euro, dały sobie z tym radę i my też sobie poradzimy. Trudno jeszcze powiedzieć, jak technicznie będzie przebiegała ta operacja, ale wraz ze zbliżaniem się daty wprowadzenia euro będą się pojawiać konkretne rozwiązania prawne w tym zakresie.

A jak wspólna waluta wpłynie na ofertę brokerów?

- Z jednej strony nasi konkurenci ze strefy euro uzyskają łatwiejszy dostęp do naszego rynku kapitałowego, a to wymusi obniżanie prowizji i cen usług. Z drugiej strony rynki finansowe i kapitałowe w strefie euro będą bardziej dostępne dla naszych inwestorów, za naszym pośrednictwem. Transakcjom na tych giełdach będzie sprzyjał brak ryzyka walutowego i kosztów związanych z wymianą walut. Wyceny w euro sprawią też, że będzie im łatwiej oceniać inwestycje i porównać parametry wybranych aktywów. Wycena akcji i potencjału spółek w euro zwiększy też niewątpliwie zainteresowanie polskimi papierami ze strony inwestorów zagranicznych.

Czy euro w sposób istotny może zwiększyć zainteresowanie polskich inwestorów transakcjami na giełdach europejskich?

- Jak najbardziej. Na pewno zwiększą się możliwości aktywnych inwestorów, stosujących na przykład techniki arbitrażu na akcjach spółki notowanej na różnych rynkach. Nie będzie go zakłócało m.in. ryzyko walutowe. Korzyści odczują też polskie spółki, które zdecydują się na pozyskanie kapitału poprzez giełdę. Będą mogły zdobywać pieniądze nie tylko w Warszawie. Tak samo GPW może stać się bardziej atrakcyjna dla zagranicznych emitentów. Wiele oczywiście zależy od kierunku, w jakim pójdzie nasz rynek kapitałowy. Spółki kalkulują koszty i korzyści, jakie mogą osiągnąć na konkretnym rynku. Jeżeli oferta GPW i domów maklerskich będzie dla nich atrakcyjna, nie powinniśmy się obawiać spadku znaczenia naszej giełdy.

W jaki sposób wprowadzenie euro wpłynie na ofertę zarządzania portfelami u brokerów?

- W naszej ofercie zarządzania portfelami już znajduje się między innymi portfel BDM FOREX International. To portfel, który pozwala na inwestycje w różne instrumenty na różnych rynkach i wśród naszych inwestorów cieszy się największym powodzeniem, większym niż operujące na rynku krajowym. Stopniowo przyzwyczajamy inwestorów, że działamy na szerokim rynku i powinni mieć na uwadze spektrum możliwości, jakie daje dzisiaj rynek kapitałowy. W ofercie zarządzania portfelami będziemy szli w m.in. w kierunku dywersyfikacji geograficznej inwestycji, a wejście do strefy euro jeszcze wzmocni nasze możliwości inwestycyjne.

Rozmawiała Małgorzata Kwiatkowska

Rozmawiamy z ...

Rozmawiamy z ...Elżbietą Lubryką-Grędysą,menedżerem w dziale audytu firmy Ernst & YoungRozmawiamy z ...Jackiem Rachelem,prezesem Beskidzkiego Domu Maklerskiego Rozmawiamy z ...Michałem Szymańskim, prezesem Commercial Union PTERozmawiamy z ...Tomaszem Kozłowskim,partnerem w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Rodziewicz Zwara i Partnerzy z SopotuRozmawiamy z ...Markiem Kalupą,dyrektorem Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Rozwoju RegionalnegoRozmawiamy z ...Magdą Plutecką-Dydoń,z Neckermann PolskaRozmawiamy z ...Janem Buczkiem, prezesem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Rozmawiamy z ...Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI Rozmawiamy z ...Piotrem Augustynowiczem, wiceprezesem Expandera Rozmawiamy z ...Markiem Porzyckim, z Katedry Polityki Gospodarczej na Uniwersytecie Jagiellońskim Rozmawiamy z ...Józefem Ratajskim, wiceprezesem Polskiej Izby TurystykiRozmawiamy z ...Mariuszem Kanią, prezesem Metrohouse, agencji nieruchomościRozmawiamy z ...Marcinem Figlem, dyrektorem sprzedaży do Sektora Publicznego w IBM PolskaRozmawiamy z ...Maciejem Relugą, głównym ekonomistą BZ WBKRozmawiamy z ...Jackiem Wiśniewskim, głównym ekonomistą Raiffeisen BankRozmawiamy z ...Lechem Michalskim, dyrektorem pionu rozwoju rynku w spółce Agros NovaRozmawiamy z ...prof. Arturem Nowakiem-Far, szefem Katedry Prawa Europejskiego SGHRozmawiamy z ...Włodzimierzem Kicińskim, prezesem Nordea Bank PolskaRozmawiamy z ...Tomaszem Zyśko, dyrektorem zarządzającym pionem sprzedaży detalicznej PKO BPRozmawiamy z ...Jackiem Kujawą, wiceprezesem Sygnity