ikona lupy />

Michał Szymański Prezes Commercial Union PTE

Reklama

Rozmawiamy z Michałem Szymańskim, prezesem Commercial Union PTE

Emeryci nie stracą na wprowadzeniu euro

Przyjęcie euro powinno oznaczać zwiększenie możliwości inwestowania za granicą, zwłaszcza w papiery denominowane we wspólnej walucie.

Jaki wpływ na oszczędności przyszłych emerytów zgromadzone w OFE będzie miało wprowadzenie euro??

Na razie nie są znane szczegółowe zasady przewalutowania lokat, w tym oszczędności klientów OFE, na walutę euro. Jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia krajów strefy euro oraz obowiązujące zasady obliczania ceny jednostki rozrachunkowej, nie dostrzegamy realnego ryzyka dla klientów. Nie ma zagrożenia utraty realnej wartości kapitału czy wartości wypłat dla osób, które uzyskają prawo do okresowej emerytury kapitałowej obsługiwanej przez OFE.

Czy nie będzie istotne dla klientów, po jakim kursie złotówki będą przeliczane? Lepiej byłoby chyba, żeby kurs wymiany był ustalony np. na poziomie 3,5 zł za euro niż 4 zł za euro?

Faktycznie, im mocniejszy będzie złoty w momencie przeliczenia na euro, tym większa korzyść dla emerytów. Jednakże trzeba pamiętać, iż w przypadku gdyby złoty był silnie przewartościowany w momencie zastąpienia go przez euro, wpłynęłoby to negatywnie na konkurencyjność naszej gospodarki na tle innych krajów Unii. To z kolei obniżałoby wzrost gospodarczy w latach następujących bezpośrednio po wprowadzeniu waluty. Złoty środek, jak w wielu przypadkach, jest tu bardziej niż wskazany.

Jak zmiana waluty wpłynie na wycenę waszych aktywów?

Lokaty funduszu w większości wyceniane są według cen rynkowych, giełdowych. Można przewidywać, że z dniem wejścia Polski do strefy euro notowania giełdowe będą podane w tej walucie i takie ceny zostaną zastosowane również przez OFE. Aktywa nienotowane (np. lokaty bankowe) zostaną przeliczone po sztywnym kursie, ustalonym wcześniej przez władze państwowe Polski i organy Unii Europejskiej. Ten sam kurs zostanie użyty do przeliczenia naszych pensji, emerytur czy też depozytów bankowych. Euro nie jest walutą egzotyczną dla OFE, ponieważ fundusze już obecnie posiadają w niej lokaty. Nie będzie więc stanowiło problemu rozliczenie czy wycena wszystkich operacji w tej walucie.

A jakie elementy decydują obecnie o zaliczeniu inwestycji do zagranicznych lub krajowych?

Decydującym kryterium jest rynek notowania lub ewentualnie rejestracji emisji. Nawet jeśli mamy firmę, która jest notowana na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych, a jakieś jej papiery są dodatkowo notowane np. w Londynie, to inwestycja w te drugie też będzie traktowana jako inwestycja zagraniczna. Mimo że firma jest zarejestrowana w Polsce.

Na ile wprowadzenie euro wpłynie na możliwości inwestycyjne OFE? Teraz problemem jest niski limit na inwestycje zagraniczne.

Spodziewam się, że przyjęcie euro spowoduje zwiększenie możliwości inwestowania w zagraniczne aktywa, szczególnie denominowane w tej walucie. Obecnie jednym z argumentów przeciwników zwiększenia możliwości zaangażowania OFE za granicą jest to, że fundusze mogą być wyeksponowane na ryzyko kursowe. Po wprowadzeniu euro ten problem zniknie, co powinno pozwolić na większą liberalizację. Przy czym warto zauważyć, że zmiany kursu mogą być też korzystne. Na przykład obecnie inwestycje denominowane w obcych walutach dają lepsze stopy zwrotu niż te w rodzimej walucie, bo kurs złotego w ostatnim czasie znacznie osłabił się.

Ale to, co się teraz dzieje, raczej udowadnia słuszność ograniczeń inwestycji za granicą. Teraz jesteśmy mniej dotknięci stratami z tytułu inwestycji w toksyczne aktywa.

Wręcz przeciwnie. Obecna sytuacja pokazuje, że im większe możliwości dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego, tym lepiej. Problemy mają te instytucje, które zbytnio zaangażowały się w jedną grupę aktywów. Gdyby miały ich nie więcej niż np. 1 proc., nie byłoby problemu. To pokazuje, że stworzenie możliwości dywersyfikacji poprawia bezpieczeństwo.

Czy zwiększenie możliwości lokowania za granicą, zwiększy skłonność OFE do takich inwestycji? Obecnie nawet ten 5-proc. limit nie jest wykorzystywany.

Jedną z przyczyn niewykorzystywania przez OFE limitu na inwestycje zagraniczne jest to, że pozwala on na stosunkowo małe zaangażowanie. Oznacza to, że funduszowi bardzo trudno jest racjonalnie budować kompetencje do zarządzania w aktywa zagraniczne. Zgromadzenie zespołu zarządzających, którzy będą analizowali możliwości inwestycyjne za granicą, jest kosztowne. Przy małej skali działalności może to być nieopłacalne. Zwiększenie możliwości inwestowania za granicą pozwoli na budowę takich kompetencji w OFE. Osobną kwestią są obowiązujące szczegółowe rozwiązania prawne dotyczące inwestycji zagranicznych, a które znacznie utrudniają prowadzenie tego typu aktywności, jak np. wymóg ratingu inwestycyjnego dla lokat w akcje.

Rozmawiał Marcin Jaworski

Rozmawiamy z ...

Rozmawiamy z ... Elżbietą Lubryką-Grędysą, menedżerem w dziale audytu firmy Ernst & Young Rozmawiamy z ...Jackiem Rachelem, prezesem Beskidzkiego Domu Maklerskiego Rozmawiamy z ...Michałem Szymańskim, prezesem Commercial Union PTE Rozmawiamy z ... Tomaszem Kozłowskim, partnerem w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Rodziewicz Zwara i Partnerzy z Sopotu Rozmawiamy z ... Markiem Kalupą, dyrektorem Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Rozmawiamy z ... Magdą Plutecką-Dydoń, z Neckermann Polska Rozmawiamy z ... Janem Buczkiem, prezesem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Rozmawiamy z ... Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI Rozmawiamy z ... Piotrem Augustynowiczem, wiceprezesem Expandera Rozmawiamy z ... Markiem Porzyckim, z Katedry Polityki Gospodarczej na Uniwersytecie Jagiellońskim Rozmawiamy z ... Józefem Ratajskim, wiceprezesem Polskiej Izby Turystyki Rozmawiamy z ... Mariuszem Kanią, prezesem Metrohouse, agencji nieruchomości Rozmawiamy z ... Marcinem Figlem, dyrektorem sprzedaży do Sektora Publicznego w IBM Polska Rozmawiamy z ... Maciejem Relugą, głównym ekonomistą BZ WBK Rozmawiamy z ... Jackiem Wiśniewskim, głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Rozmawiamy z ... Lechem Michalskim, dyrektorem pionu rozwoju rynku w spółce Agros Nova Rozmawiamy z ... prof. Arturem Nowakiem-Far, szefem Katedry Prawa Europejskiego SGH Rozmawiamy z ... Włodzimierzem Kicińskim, prezesem Nordea Bank Polska Rozmawiamy z ... Tomaszem Zyśko, dyrektorem zarządzającym pionem sprzedaży detalicznej PKO BP Rozmawiamy z ... Jackiem Kujawą, wiceprezesem Sygnity