Inwestycja się przeciąga, bo wykonawcy znacznie podnieśli ceny. Pierwotnie budowa miała się rozpocząć w 2017 r., ale dotychczas LPR nie udało się rozstrzygnąć przetargu. Przeszkodą było zbyt małe zabezpieczenie finansowe. W ostatnim przetargu najtańsza oferta opiewała na ponad 9 mln zł - o ok. 4 mln zł więcej niż zakładano.

Zgodnie z umową koszty budowy bazy HEMS na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. mają pokryć po połowie właśnie samorządy regionu i miasta.

Pod koniec marca dodatkowe 2,3 mln zł na budowę bazy przeznaczył samorząd województwa lubuskiego. Teraz finansowanie zwiększyło miasto.

Jak poinformowała rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka, z nowym budżetem umowę z wykonawcą będzie można podpisać w maju br. Budowa ma potrwać 11 miesięcy.

W listopadzie 2016 r. otwarto tymczasową bazę kontenerową przy gorzowskim szpitalu. Wcześniej baza HEMS w woj. lubuskim działała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie.

Z danych LPR wynika, że gorzowski śmigłowiec jest wykorzystywany najczęściej w Polsce spośród baz dyżurujących od wschodu do zachodu słońca. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Anna Mackiewicz