Jak znieść rasowe nierówności majątkowe? Z pomocą reparacji i agresywnych inwestycji [OPINIA]

26 kwietnia 2018, 06:55
Źródło:Bloomberg
Flaga USA

Flaga USAźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bloomberg Creative Photos

Jak znieść lukę majątkową pomiędzy białymi Amerykanami a Afroamerykanami? Kluczem jest zapewnienie mniejszościom wzrostu zysków z inwestycji – pisze w felietonie dla Bloomberga Noah Smith.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (26)

  • Krzysztof(2018-04-26 07:21) Zgłoś naruszenie 402

    Biali amerykanie 150 lat temu walczyli i umierali aby znieść niewolnictwo. Sam pomysł odszkodowań jest .... tak niech dadzą czarnym odszkodowania, że mała część populacji 150 lub więcej lat temu skorzystała na niewolnictwie ... tylko niech nie zapomną, że trzeba dać też odszkodowania Indianom, którym to amerykanie zabrali ziemie, których zabijali ... Niech Rosja wypłaci odszkodowanie Polsce za PRL, Niemcy za 2 wojnę światową, Wielka Brytania i Francja za zdradę w 1939 .... i tak dalej i tak dalej, Mongolia za najazdy w 13 wieku ... Turcja za niewolnictwo w krajach ****** ... tego jest masa. Co musi zrobić czarny Amerykanin, aby zrównać się majątkowo z białym Amerykanem: 1. Skończyć szkołę i studia (dziś czarni są tam mocno promowani, więc jest im łatwiej niż białym czy Azjatom). 2. Nie mieć dzieci przed ślubem / znalezieniem pracy 3. Znaleźć pracę. 4. Wyprowadzić się z dzielnicy gdzie dominują czarni (chodzi to, że w takich okolicach statystycznie jest wyższa przestępczość, czyli automatycznie ceny nieruchomości są niższe - a trzeba pamiętać, że większość majątku amerykanów to właśnie ich dom)

    Odpowiedz
  • el_bunto(2018-04-26 07:54) Zgłoś naruszenie 692

    a może jak w RPA? o prostu zabić i zabrać? Jakie to żałośnie lewackie

    Odpowiedz
  • Black Powder(2018-04-26 08:52) Zgłoś naruszenie 482

    Czym rozni sie czarny ojciec od Hiv? Hiv zostaje z dzieckiem po narodzinach. W USA czarni nie tylko są od nich biedniejsi, takze 10 razy czesciej teafiaja do wiezienia i 6 razy czesciej choruja na HIV. Oczywiscie to wszystko z biedy. Z biedy dostaje sie hiv i trafia za kradzierze samochodow do wiezienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyniszczenko(2018-04-26 09:00) Zgłoś naruszenie 561

    50 lat temu juz to stwierdzili, ze czarni sa biedni i zyja w patologii bo nie maja dostepu do pieniedzy i edukacji i co z tym zrobili? Ano bardzo wiele ulatwili znacznie czarnym wstep na uniwersytety w stosunku do reszty studentow, przyznajc tzw punkty za pochodzenie i wpowadzili tzw walfare checks czyli zasilki dla czarnych i co? I nic po 50 latach nic sie nie zmienilo. Czarni dalej zyja w biedzie, przemocy i patologii. Wnisek z tego, ze teza o ekonomicznym zrodle problemow afroamerykanow jest bledna a prawdziweA ich przyczyna lezy daleko poza sfera finansowa.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwosc(2018-04-26 09:13) Zgłoś naruszenie 381

    Ale po co je znosic? Czy celem panstwa i spoleczenstwa jest zacieranie jakis roznic? Ludzie nie todza sie rowni, wiec nie sa rownie wynagradzani proste. Ktos rodzi sie szybki jak Husain Bolt i zaravia dzieki temu miliony. A ktos inny rodzi sie powolny i zarabia tysiace na kasir w lidlu. Czy to znaczy ze nalezaloby Husainowi Boltowi, obciac nogi w kosykach zeby nie byl juz taki szybki? Bo to niesprawiedliwe ze ktos zarabia miliony za to ze dobrze przebiera nogami a ktos inny nie!

    Odpowiedz
  • PWS(2018-04-26 09:25) Zgłoś naruszenie 121

    A co z Indianami kiedy rząd USA odda minie Indian ?

    Odpowiedz
  • Gringo(2018-04-26 09:27) Zgłoś naruszenie 261

    Jedyny sposób to wymienić mózgi. Inaczej się nie da.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Komunizm(2018-04-26 09:34) Zgłoś naruszenie 371

    Warto by może porównać bogactwo polskich czy azjatyckich imigrantów, którzy przyjeżdżają do Ameryki z niczym i po 20-30 latach dochodzą do poziomu 80-90% średniej amerykańskiej. Nie można - bo imigranci z Polski i Azjaci mają niewłaściwy kolor skóry do takich porównań.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Heh(2018-04-26 09:36) Zgłoś naruszenie 260

    Biali przynieśli technikę naukę,cechy, a czarni tanią siłę roboczą nie mówiącą nawet po angielsku( to byli ich pradziadowie), ale dzięki temu stali się obywatelami USA tak jak kiedyś trzeba było zasłużyć na status Rzymianina. Komu Rzymianie mają zapłacić odszkodowania ??? Hmm Komu Brazylia ma zapłacić za niewolnictwo ?? Komu ma zapłacić Polska za sprzedawanie białych niewolników przez Mieszka I muzułmanom ??? Czasy kiedyś były inne, a kulturę niewolnictwa przyniosła sama Afryka..

    Odpowiedz
  • Jaro(2018-04-26 09:44) Zgłoś naruszenie 301

    "Jeśli oszczędności, edukacja, zatrudnienie oraz własność mieszkaniowa nie zmniejszą rasowych nierówności majątkowych, to co? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła na Twitterze socjolog" A przepraszam, kto wpadł na pomysł, żeby SOCJOLOGA pytać o politykę finansową USA?

    Odpowiedz
  • lewacy odleciało w us(2018-04-26 09:45) Zgłoś naruszenie 481

    Lewacka paranoja nie rozumie,ze czarni mają inne priorytety.Wystarczy prześledzić jakich mają idoli..Liczy sie tylko latwy chajs,fury i swag na dzielni.

    Odpowiedz
  • Testoviron(2018-04-26 09:56) Zgłoś naruszenie 273

    A ja bym proponował zapakować towarzystwo na drewniane barki i odesłać w podróż powrotną.

    Odpowiedz
  • eddmundood(2018-04-26 10:21) Zgłoś naruszenie 742

    Na stronie National Center for Education Statistics można sprawdzić wyniki egzaminu SAT w USA (test dla uczniów szkół średnich w USA). W 2014 roku, uczniowie azjatyckiego pochodzenia otrzymali średnio 598 punktów w części matematycznej, biali 534 punków a afroamerykanie 428 punktów. Trudno oczekiwać równości w zarobkach przy takich różnicach w nauce przedmiotów ścisłych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • George(2018-04-26 10:43) Zgłoś naruszenie 342

    Ja mam prostsze wyjaśnienie nierówności majątkowych białych i czarnych. Tę różnicę tworzy ogólny poziom inteligencji i zdolności. Wiadomo że czarni są mniej inteligentni i mniej skorzy do uczciwej pracy. Czy to przypadek, że więzienia w USA są pełne czarnych (i meksykanów)?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xman(2018-04-26 11:52) Zgłoś naruszenie 2726

    1. czy wszyscy czarni w USA są biedni i uzależnieni od prochów? 2. czy wszyscy biali w USA są wykształceni i majętni? 3. czy kraj zbudowany na przemocy, eksterminacji rdzennej mniejszości i niewolnictwie może jedną ustawą odciąć się od ponad 300 lat patologicznych relacji społecznych? 4. dlaczego propagandowe treści zawsze oferują proste rozwiązania? 5. dlaczego rasistowskie komentarze nie są usuwane przez admina?

    Odpowiedz
  • Jack(2018-04-26 15:25) Zgłoś naruszenie 91

    Ludzie nie rodzą się równymi. Pochodzenie, wykształcenie, majątek... to wszystko ma znaczenie. Taki Świat, takie życie. I żadna lewacka pseudo ideologia tego nie zmieni.

    Odpowiedz
  • dolega5(2018-04-26 15:36) Zgłoś naruszenie 90

    Podobna teoria do tego co Lenin tlumaczyl - Sa biedni tylko dlatego ze bogaci ich wykorzystuja - Jakie to proste do zrozumienia. Wobec tego zabrac bogatym i zrownac poziom ..... komunizm sie nie udal, to teraz lewactwo probuje to samo z ingerencja panstwowa - Dac biednym ( lub czarnym ) bo sa biedni bo zarabiają malo, oszczedzają jeszcze mniej a wina oczywiscie jest kogo innego - bialych/azjatow/zydow / kulakow/grupy do politycznie poprawnego wyboru .

    Odpowiedz
  • Tom(2018-04-26 17:43) Zgłoś naruszenie 70

    Neomarksizm

    Odpowiedz
  • skin deep(2018-04-26 22:34) Zgłoś naruszenie 50

    Polityka opierająca się na kryterium rasy lub koloru skóry to już rasizm. Pomoc można kierować do biednych lub potrzebujących, a kolor skóry nie ma znaczenia.

    Odpowiedz
  • tom ch(2018-04-27 09:31) Zgłoś naruszenie 40

    Prof Wolniewicz powiedzial cytujac Tocquevillea, ze USA nie poradzi sobie z problemem murzynskim

    Odpowiedz