Ile wyniesie koszt budowy elektrowni jądrowej? Resort energii zabrał głos

16 maja 2018, 14:49 | Aktualizacja: 16.05.2018, 14:50
Źródło:ISBnews
Elektrownia atomowa Tihange, Autor: Michielverbeek, CC BY-SA 3.0

Elektrownia atomowa Tihange, Autor: Michielverbeek, CC BY-SA 3.0źródło: Wikimedia Commons

Koszt budowy pierwszego polskiego bloku jądrowego może wynieść 15 mld zł, a całej elektrowni między 40 mld zł a 70 mld zł - w zależności od całkowitej zainstalowanej mocy. Lokalizacja może być wybrana pod koniec 2019 r.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (7)

 • Specjalista (2018-05-16 15:30) Zgłoś naruszenie 66

  Pakowanie się teraz w budowę pierwszej elektrowni atomowej podczas gdy większość krajów zastanawia się jak je zamknąć bez ponoszenia absurdalnie horrendalnych kosztów - to totalna głupota!

  Odpowiedz
 • Erwin(2018-05-16 15:44) Zgłoś naruszenie 53

  Przepraszam ale już rozumiem dlaczego elektrownie atomowe są zamykane w Europie. Duże koszty wejścia, utrzymania, ochrony, transportu, składowania odpadów,... Jak zwykle pewnie optymistyczne koszty podane przez urzędników są dwa, trzy razy niższe niż wyjdą finalnie. Nawet jeżeli uwierzyć, że koszty będą tak niskie jak zapewniają politycy to wydajniej będzie wyprodukować energię z OZE lub kupić na rynku. Wychodzi 3 do 5 razy taniej (a koszty cały czas spadają) http://gramwzielone.pl/trendy/30601/koszty-energii-wiatrowej-i-slonecznej-znowu-spadly-w-ciagu-roku-o-15

  Odpowiedz
 • ghj(2018-05-16 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem zwolennikiem atomówki, ale taniej. Technologia atomowa po Fukuszimie ma dodatkowe ryzyka i surowca nie starczy na setki lat, a na krócej. Ponieważ koszty będą wzrastały to sama elektrownia powinna być tańsza niż była przed Fukuszimą. Ciekawe ile Węgrzy płacą za Atomówkę i po ile wyjdzie im kWh? Nam potrzeba taniej energii, a jak atomówka wyjdzie droga to jest z tym nie po drodze. Jako awaryjną rezerwę mamy węgiel, nie jest to czysta technologia, ale zawsze to jakaś baza, następne powinny być rozwiązania nie droższe.

  Odpowiedz
 • Bob(2018-05-16 18:09) Zgłoś naruszenie 32

  Ukraina np płaci 200mln $ rocznie Rosji za odpady radioaktywne ze swoich elektrowni więc koszty utrzymania atomówek też są duże. A gdyby tak 50mld zainwestować w energie odnawialną różnego typu czy aby nie da się osiągnąć podobnej mocy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czerwiec(2018-05-16 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  Własnej technologii nie posiadamy, trzeba kupić ! serwisowanie od dostawcy bloku jądrowego , trzeba płacić ! uran za " komuny" wykopali ruscy , trzeba kupić ! składowanie odpadów następne koszty ! światowe zapotrzebowanie paliwa uranowego 79 kiloton , produkcja 50 kiloton ! ( podaje prof. Kozłowski) Wygląda na to że nie będziemy właścicielami naszej energii , tylko cieciami na stróżówce , a poza tym kto buduje elektrownię na paliwo którego brakuje ! tylko człowiek niespełna rozumu , albo niezły cwaniak. Mamy gotową technologię pozyskania energii z gorących skał i zanim zadłużymy kraj na wiele lat jakiś decydent powinien wprzódy wywiercić kilka dziur w ziemi i udowodnić że możemy pozyskać czystą , tanią , strategiczną , odnawialną , nie potrzebują magazynowania energię , albo odesłać w niebyt prof. Żakiewicza ( autor technologii) , co biorąc pod uwagę jego wiedzę i pragmatyczne podejście do tematu produkcji energii wg. mnie jest nie możliwe.

  Odpowiedz
 • WHY WHY WHY??????(2018-05-17 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  Czemu kraj nie inwestuje w technologie gazowania wegla ??????????????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze