"Prognoza PKB pogorszyła się do minus 2,2 proc." -poinformował wiceszef tego resortu Andriej Klepacz.

Produkcja przemysłowa według niego spadnie o 7,4 proc., a inwestycje - o 14 proc.

Poprzednia prognoza ministerstwa przewidywała skurczenie się gospodarki o 0,2 proc. Produkcja przemysłowa - jak szacował resort - miała spaść o 5,7 proc.

Ministerstwo podtrzymało natomiast prognozę ceny ropy naftowej, która według niego wyniesie średnio 41 dolarów za baryłkę i kursu rubla na poziomie 35,10 rubli za dolara.

We wtorek baryłka ropy w Nowym Jorku kosztowała ok. 37 dolarów, a 1 USD w Moskwie - 35,63 rubla.

Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat) ogłosiła w poniedziałek, że produkcja przemysłowa Rosji spadła w styczniu o 16 proc. wobec tego samego miesiąca 2008 roku. Jeszcze większy był spadek w porównaniu z grudniem ubiegłego roku - wyniósł 19,9 proc.

Zdaniem niektórych ekspertów spadek produkcji przemysłowej w Rosji może w tym roku wynieść nawet 15-20 proc., co sprawi, że recesja będzie głębsza, niż przewiduje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.

Klepacz nie wykluczył, że spadek produkcji rzeczywiście będzie wyższy, niż prognozuje w tej chwili jego resort.

"Będzie to zależało od skuteczności zaproponowanego przez rząd pakietu antykryzysowego, a także od tego, jak będzie wyglądało kredytowanie gospodarki ze strony banków" - powiedział dziennikarzom wiceszef ministerstwa.

W ocenie wicepremiera i ministra finansów Aleksieja Kudrina wzrost gospodarczy w Rosji w 2009 roku będzie bliski zeru, wobec 6 proc. PKB w 2008 roku i 8,1 proc. - w 2007.