Kryzys w gospodarce światowej świetnie widać na tegorocznych targach CeBit w Hanowerze. Na największych targach technologicznych spodziewane jest mniej zwiedzających i jest zdecydowanie mniej wystawców.

Doroczny, 24 już hanowerski CeBit kurczy się od kilku lat. W tym roku organizatorzy spodziewają się 490 tys. odwiedzających. Liczba wystawców skurczyła się w porównaniu z 2008 rokiem o ponad 26 proc. do 4,3 tys., poziomu najniższego od lat 90-tych. XX wieku. W rekordowym 2001 roku na CeBit było obecnych 8 tys. firm. W tym roku na targach jest 20 wystawców z Polski. A jeśli wliczyć niemiecką spółkę krakowskiego ComArchu — 21.

Targi oficjalnie otworzyli w poniedziałek wieczorem kanclerz Niemiec Angela Merkel i Arnold Schwarzenegger, gubernator Kalifornii. Dla publiczności impreza będzie otwarta od 3 do 8 marca.

Dla branży telefonii komórkowej CeBit stracił na znaczeniu na rzecz barcelońskiego Mobile World Congress, które tradycyjnie odbywa się w lutym. Firmy specjalizujące się w elektronicznych gadżetach co raz chętniej zamiast CeBit wybierają styczniowe targi CES w Las Vegas lub sierpniową berlińskie targi IFA. W tym roku poza oczywistym wyborem, gdzie pokazać nowości wystawcy musieli rozstrzygać dylemat gdzie warto być. Obecność na targach to bowiem koszty, a te w kryzysie trzeba ograniczać.

Reklama

Organizatorzy, Deutsche Messe podkreślają, że 300 firm powróciło na targi po krótszej lub dłuższej przerwie. Na dodatek 200 firm wystawia się po raz pierwszy. Po stronie strat należy dostrzec nieobecność wielu firm z Tajwanu, Chin i Korei Południowej. Z obecności zrezygnowało wiele małych firm z tych krajów.

Choć CeBit jest mniejszy i ma konkurencję, to właśnie w Hanowerze tajwański MSI, producent komputerów zaprezentuje swój nowy mini-notebook Windbox ważący zaledwie 500 gram. Nowego mini-notbooka — Eee PC 1008HA— pokaże też inna tajwańska firma —Asustek Computer. Niemiecka firma AVM po raz pierwszy pokaże Fritz!Box Fon WLAN 7390, internetowy router działający w technologii ADSL i VDSL i umożliwiający ściąganie danych z prędkością do 100 Mb/s. Urządzenie umożliwia też korzystanie z usług telefonicznych. Microsoft zapowiada oficjalną prezentację swego nowego systemu operacyjnego Windows 7. Sporo nowości zapowiadają producenci urządzeń do nawigacji satelitarnej.

Jak podkreślają eksperci, tegoroczny CeBit będzie stał pod znakiem rozwiązań przyjaznych dla środowiska, a więc mniej energochłonnych, wykorzystujących naturalne źródła energii oraz wykonanych z surowców pochodzących z odzysku lub nadających się do powtórnego przetworzenia.