Według wyliczeń firmy Analizy Online, oznacza to że pod względem wielkości rynku Polska cofnęła się do początku 2006 roku, kiedy w funduszach inwestycyjnych zgromadzone było 65,1 miliarda złotych.

Sytuacja na rynku funduszy była w lutym rezultatem oddziaływania dwóch tradycyjnych sił – wyników zarządzania oraz salda wpłat i umorzeń. Większą rolę odegrały tym razem wyniki wypracowywane przez zarządzających. Zła koniunktura na rynkach akcji oraz obligacji uszczupliła według szacunków firmy Analizy Online stan posiadania funduszy o blisko 2,7 miliarda złotych.

Saldo wpłat i umorzeń również było negatywne, jednak oddziaływało na wyniki funduszy w nieco mniejszym stopniu. Po dość dobrym styczniu, kiedy wyniosło ono "zaledwie" -0,4 miliarda złotych, w lutym inwestorzy wycofali z funduszy zarządzanych przez krajowe TFI o 1,1 miliarda złotych więcej niż do nich wpłacili.

Lutowy spadek wartości aktywów dotknął niemal wszystkie segmenty rynku, choć znalazły się wyjątki. Wzrost wartości zarządzanych środków odnotowały fundusze surowcowe (+2,1 procent), którym sprzyjała dobra koniunktura na rynku surowców oraz fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego (+0,9 procent).

Reklama

Optymistycznym znakiem dla funduszy drugiego z wymienionych wyżej segmentów rynku jest fakt, że po raz pierwszy od lipca zeszłego roku odnotowały one dodatnie saldo wpłat i umorzeń, wynoszące według szacunków firmy Analizy Online blisko +45 milionów złotych.

Wcześniej – od sierpnia 2008 roku do stycznia tego roku inwestorzy wycofali z nich netto aż 3,8 miliarda złotych. Według firmy Analizy Online świadczy to o tym, że w dobie poluzowywania polityki monetarnej z powodu spadku atrakcyjności lokat, rośnie zainteresowanie innymi źródłami bezpiecznego lokowania środków.

W pozostałych segmentach rynku funduszy w największym stopniu, bo aż o 9,8 procent, spadła wartość zarządzanych aktywów w funduszach akcji. W efekcie łączny rynkowy udział funduszy akcyjnych spadł w lutym do poziomu 21,3 procent z 27,5 procent na koniec lutego 2008 roku.

Silny spadek aktywów dotknął również fundusze stabilnego wzrostu, gdzie wartość aktywów spadła o 6,8 procent oraz fundusze mieszane, gdzie spadek ten wyniósł 5,6 procent. Sporo – 4 procent – straciły też fundusze dłużne, które w styczniu cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów.

Spadki wartości zarządzanych aktywów odnotowały także fundusze sekurytyzacyjne (o 2,6 procent) i ochrony kapitału (o 1,5 procent). Aktywa funduszy nieruchomości jako jedyne pozostały na niezmienionym poziomie.

Największy udział w rynku – 26 procent – nadal mają fundusze mieszane, wyprzedzając fundusze akcyjne, które zgromadziły 21,3 procent aktywów. Pierwszą trójkę zamykają zaś fundusze obligacji, których rynkowy udział wynosi 17,4 procent.