Euro wykorzystywane jest głównie w krajach UE i Europy, natomiast w mniejszym stopniu w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej. Około 40 krajów usztywniło bądź powiązało swoje waluty z euro - wynika z raportu NBP na temat udziału Polski w unii monetarnej.
W wypełnianiu roli waluty międzynarodowej pomaga potencjał gospodarek wchodzących w skład strefy euro. W 2007 r. wytwarzały one niemal 17 proc. światowego PKB. Gospodarki USA i Japonii wytwarzały w tym czasie odpowiednio 22,3 proc. i 6,9 proc.
Wiele krajów lokuje w aktywach denominowanych w euro swoje rezerwy. W 1999 r. aktywa denominowane w euro stanowiły 18 proc. światowych rezerw dewizowych. Do 2007 r. ten udział zwiększył się do 25 proc. światowych rezerw walutowych.
Połączone jedną walutą rynki finansowe charakteryzują się dość szybkim rozwojem, oferowane są na nich różnorodne instrumenty finansowe. Daje to większe możliwości lokowania kapitału i zaciągania zobowiązań, co przyciąga inwestorów i pożyczkobiorców. Przykładem może być rynek obligacji. Biorąc pod uwagę ogólną wartość rynku papierów dłużnych, segment obligacji denominowanych w euro jest w tej chwili największy na świecie - jego udział w rynku papierów dłużnych ogółem w 2007 r. wynosił 48 proc. (dla dolara jest to 36 proc.). Biorąc jednak pod uwagę tylko obce emisje - a więc papiery denominowane w euro, ale emitowane przez podmioty spoza unii monetarnej - udział euro jest mniejszy, jako że wynosił na koniec 2006 r. 32 proc., gdy dla dolara było to 44 proc.
Reklama
Euro przyczyniło się do rozwoju handlu wewnątrz i na zewnątrz strefy euro. Wspólny pieniądz w miejsce wielu korzystnie wpływa na handel i inwestycje bezpośrednie, poszerza bowiem rozmiary rynku. Motywuje to podmioty zewnętrzne do ekspansji na jego obszar dzięki niższym kosztom transakcyjnym dotarcia do niego. Z drugiej strony posiadanie powszechnie akceptowanego na świecie środka płatniczego ułatwia ekspansję na rynki zagraniczne, gdyż pozwala fakturować znaczną część eksportu i importu we własnej, powszechnie akceptowanej walucie. Obecnie po nad 50 proc. handlu z podmiotami spoza strefy euro jest rozliczana w tej walucie. W euro notowane są także ceny surowców i towarów. Chroni to przed ryzykiem kursowym.
W rezultacie strefa euro jest obecnie największym eksporterem, gdyż łącznie z obrotami handlowymi pomiędzy krajami członkowskimi przypada na nią ponad 29,6 proc. światowego handlu.
50 proc. handlu z podmiotami spoza strefy euro jest rozliczana we wspólnej walucie