Amerykańskie dostawy soi do Chin spadają po tym, jak Państwo Środka w odwecie na amerykańskie sankcje obciążyło ziarna soi z USA dodatkową 25-procentową opłatą. Aby złagodzić spadek dostaw Chiny zwróciły się do Brazylii o zwiększenie eksportu. Jednak potrzeby chińskiej gospodarki są zbyt duże na to, aby Brazylia zdołała samodzielnie zaspokoić gigantyczny chiński popyt. Dlatego z odsieczą może przyjść sąsiednia Argentyna.

Dostarczaną przez Amerykanów soję Argentyna mogłaby przetworzyć przez swój ogromny przemysł przetwórstwa roślin. Następnie amerykańskie ziarno mogłoby płynąć dalej do Chin już w przetworzonej postaci jako mączka sojowa. Argentyna jest największym na świecie eksporterem mączki wyprodukowanej ze zmiażdżonych nasion oleistych i wykorzystywanej jako pasza dla zwierząt.

Jednak po suszy – największej w ciągu dekad – argentyński przemysł przetwórczy cierpi na spore niedobory surowca. W celu uzupełnienia braków, przetwórcy tacy jak Cargill Inc. i Bunge Ltd., dokonują dużych zakupów ziarna soi w Stanach Zjednoczonych. W tym i kolejnych sezonach Argentyna zaplanowała największy od ponad 20 lat import soi. Plan przewiduje przywiezienie 922 tys. ton metrycznych amerykańskiego ziarna.

Od lat Państwo Środka, największy na świecie hodowca trzody chlewnej, stara się zmniejszać zakupy soi w postaci przetworzonej mączki. Zamiast tego Chińczycy wolą sprowadzać nieprzetworzone ziarna i wzmacniać swój własny przemysł przetwórczy. Jednak w obliczu wojny handlowej z USA, walka o znalezienie dostawców wystarczającej ilości surowych ziaren jest trudna, co stwarza rzadką szansę dla eksportu argentyńskiej mączki sojowej.

"Obecnie argentyński przemysł przetwórczy nie może wysyłać mączki sojowej do Chin. Listopadowa misja handlowa w Pekinie ma na celu sfinalizowanie przepisów, które utorują drogę dla eksportu" - powiedział Gustavo Idigoras, prezes Ciara-Cec, narodowej organizacji przemysłu przetwórstwa i eksportu zboża. Członkami grupy są Cargill, Bunge i inni giganci handlu produktami rolnymi, tacy jak Louis Dreyfus Co. i Cofco Corp.

Nieliczne nieprzetworzone ziarna eksportowane przez Argentynę już teraz niemal w całości trafiają do Chin. Zmiana taryf eksportowych oznacza, że surowe ziarna i przetworzona mączka sojowa wkrótce zostaną opodatkowane według tej samej stawki. Argentyna od lat pobierała 3 dodatkowe punkty procentowe od eksportu surowego ziarna, aby wspomagać przemysł przetwórczy.

>>> Zobacz też: Wojna handlowa na plantacjach soi. Dlaczego te nasiona są tak ważnym orężem w konflikcie USA-Chiny?