Zgodnie z umową, w ciągu 16 miesięcy powstanie projekt i zostanie zrealizowana przebudowa 1,35 km ul. Wojska Polskiego w Orzyszu, która jest odcinkiem DK nr 63. W ramach tej inwestycji powstanie nowa konstrukcja nawierzchni drogi. Przebudowane zostaną skrzyżowania, chodniki, zjazdy, wysepki, oznakowanie i wykonane zostanie odwodnienie drogi. Zamontowane będą bariery ochronne i inne urządzenia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Inwestycja realizowana będzie w systemie "Projektuj i buduj" przez Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu. Jest finansowana w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Łącznie w tym programie na terenie Warmii i Mazur na lata 2016 - 2023 zatwierdzone są do realizacji 53 zadania o łącznej wartości 822 mln zł.

Do tej pory zrealizowano już 13 zadań o wartości 24,1 mln zł, wśród nich ronda w Węgorzewie, Rozogach, Lidzbarku Warmińskim, dwa mosty w Sedrankach, a także chodniki w Miłogórzu, Stradomnie, Wyszowatych. W budowie - łącznie z inwestycją w Orzyszu - jest osiem zadań o wartości 72 mln zł, m.in. budowa rond w Giżycku, Szczytnie i Lidzbarku Warmińskim, mostu w Starych Jabłonkach i zatok autobusowych w Łojdach, Markinach, Wozławkach, Mozgowie i Podlejkach.

Według informacji GDDKiA kolejne trzy zadania o łącznej wartości 33,3 mln zł są na etapie przetargu, a 29 zadań za 693 mln zł znajduje się w różnych etapach fazy przygotowawczej.

Do Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych kwalifikowane są odcinki dróg o najwyższych klasach ryzyka. Inwestycje mają spowodować wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejszyć liczbę wypadków i ich ofiar. Lista tych zadań jest każdego roku aktualizowana. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski