"We wrześniu otworzymy nabór na radców rolnych" - powiedział minister rolnictwa w Telewizji Polskiej. Jak wyjaśnił, będą oni przygotowani, ze znajomością języków obcych. "Będą także uzbrojeni w odpowiednią wiedzę o strukturze polskiego rolnictwa, produktach, cenach" - wskazał.

Ardanowski powiedział, że radcy trafią "na przełomie roku m.in. do Indii, Afryki Południowej i Północnej, Indochin, do Azji Środkowej".

"Obecnie sprzedajemy żywność na eksport za ponad 28 mld euro" - przypomniał minister. Dodał, że gdy Polska "wchodziła do Unii Europejskiej, to było 4 mld euro". "Szukamy cały czas nowych rynków i twardo walczymy o utrzymanie obecnych" - zaznaczył.

Jak informowano, powołanie radców rolnych jest pomysłem, który może pomóc w szczególności mniejszym firmom w Polsce, które same nie poradzą sobie ze znalezieniem partnerów handlowych. Mają oni zostać wyłonieni w otwartych konkursach.

Działalność radców ma być finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

>>> Czytaj też: Od prawdziwej wojny handlowej dzielą nas godziny