Jednym z wątków konferencyjnej dyskusji była przyszłość instrumentu finansowego o nazwie "Łącząc Europę" (CEF, Connecting Europe Facility), którego celem jest wspierane najważniejszych inwestycji w UE w trzech obszarach: transporcie, energetyce i telekomunikacji. Reprezentujący Polskę wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik podkreślał, że Polska z sukcesem korzysta z funduszy tego instrumentu.

"Wartość 46 polskich inwestycji z dofinansowaniem CEF to już 5,9 miliarda euro" – powiedział. Przypomniał, że około 17 proc. całego budżetu instrumentu „Łącząc Europę” na transport przypada na projekty właśnie z Polski.

Zaznaczył, że instrument ten powinien być kontynuowany w przyszłości. "Zależy nam na tym, żeby fundusze wciąż wspierały infrastrukturę podstawową, czyli na przykład modernizacje dróg i kolei, bo potrzeby w tej dziedzinie są ogromne" - mówił. Podkreślił też: "Chcielibyśmy także, by jak najwięcej środków w obszarze transportu było dostępnych w ramach kopert narodowych".

Z informacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że pula z CEF dla Polski to 4,14 miliarda euro, z czego nasz kraj wykorzystał już wszystko. Oprócz tego jest jeszcze tzw. pula ogólna. O te pieniądze podmioty z Polski rywalizują z podmiotami z innych krajów.

Największym beneficjentem CEF w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które uruchomiły 24 inwestycji. Ich wartość to 4,6 miliarda euro, przy czym wsparcie CEF to 3,5 mld euro.

Z funszuszy CEF w Polsce finansowana jest m.in. modernizacja ponad 1060 kilometrów linii kolejowych, wdrożenie systemu ERTMS na 1200 kilometrach trakcji czy rozbudowa portów morskich wraz z infrastrukturą (drogi i linie kolejowe).

Po konferencji Polska delegacja spotkała się z przedstawicielami słoweńskiego Ministerstwa Infrastruktury. Rozmowy dotyczyły stanowisk obu krajów w sprawie przyszłości CEF. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska