Herkules: Szwedzki sąd proceduje pozew Viatrona o 4,7 mln euro odszkodowaniaWarszawa, 05.10.2018 (ISBnews) - Viatron, spółka zależna Herkulesa, poinformowała, że sąd okręgowy w Sztokholmie przyjął i rozpoczął procedowanie pozwu o zapłatę przez Liebherr-Werk Ehingen GmbH odszkodowania na rzecz Viatron z tytułu wypadku żurawia Liebherr LG1750, który nastąpił w trakcie realizacji przez Viatron projektu wiatrakowego Solberg w Szwecji. Viatron domaga się zasądzenia od Liebherr kwoty w wysokości 4,7 mln euro.

"Kwota odszkodowania wynika ze szczegółowych kalkulacji za poniesione szkody oraz utracone przez Viatron S.A. kontrakty na rynku skandynawskim. Viatron S.A. wskazała w pozwie, iż podmiotem odpowiedzialnym za wypadek żurawia jest Liebherr, ze względu na wadliwe zaprojektowanie żurawia, w tym nie spełnienie wymagań stawianych wobec tego typu maszyn, [...] co szczegółowo uzasadnione zostało w treści opinii niezależnych międzynarodowych rzeczoznawców" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie zarząd Viatron zwrócił uwagę, że postępowanie przed sądem może być długotrwałe i może wpłynąć na przesunięcie terminu wznowienia działalności przez tę spółkę.

Herkules jest dostawcą usług sprzętowych w zakresie wynajmu urządzeń dźwigowych oraz realizacji transportu ponadgabarytowego. Świadczy również usługi budowlano-montażowe wiązane z wznoszeniem obiektów kubaturowych, farm wiatrowych oraz realizuje obiekty telekomunikacyjne i energetyczne. Jest notowany na GPW od 2006 r.

(ISBnews)