GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł m: m do +4,8 pkt w październikuWarszawa, 24.10.2018 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w październiku br. na poziomie plus 4,8 pkt wobec plus 8,8 pkt miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4,8 (przed miesiącem plus 8,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 10,8% (przed miesiącem odpowiednio 18,4% i 9,6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji są mniej korzystne niż przed miesiącem, podał Urząd.

"Diagnozy i prognozy dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji są mniej korzystne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie negatywnie, a przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może nie ulec zmianie. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną podobnie jak sygnalizowano we wrześniu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do poziomu uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Planowany jest wzrost zatrudnienia, mniejszy od oczekiwań sprzed miesiąca. Firmy zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywanego przed miesiącem" - czytamy dalej.

(ISBnews)