"Od kilkunastu lat nieprzerwalnie rośnie bilans handlowy między Polską a Chinami. Nam zależy, by ta współpraca oparta była na partnerstwie i miała zrównoważony charakter" - powiedział PAP wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, który będzie przebywać z wizytą w Chinach 5-7 listopada i weźmie udział w China International Import Expo.

Według Kościńskiego targi to sygnał, że Chiny nie tylko chcą sprzedawać światu swoje towary, lecz także pozostają otwarte na import z zagranicy. "O wadze, jaką chiński rząd przywiązuje do tego wydarzenia świadczy fakt, że osobistym patronatem objął je prezydent Xi Jinping" – podkreślił wiceszef MPiT.

Dodał, że Państwo Środka to dla Polski i naszych przedsiębiorców rynek trudny, ale kryjący ogromny potencjał. "Polskie firmy muszą zacząć w większym stopniu inwestować i eksportować za granicę, szczególnie na dalsze rynki. Teraz jest na to najlepszy czas" – ocenił wiceminister Kościński.

China International Import Expo w Szanghaju (CIIE) potrwają od 5 do 10 listopada.

Według MPiT na targach będzie 81 polskich firm z różnych branż. To jedna z największych delegacji biznesowych uczestniczących w CIIE. Dodano, że w targach weźmie też udział polska delegacja rządowa, m.in. szef gabinetu politycznego premiera minister Marek Suski, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes PAIH Tomasz Pisula, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Rodzime firmy będą prezentować się na stoiskach branżowych. Oprócz tego Polska będzie miała swój pawilon narodowy, w którym promowana będzie nasza gospodarka, regiony czy walory turystyczne. Za koncepcję pawilonu odpowiadała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

W Szanghaju, gdzie będą odbywać się CIIE, wiceminister Kościński zwiedzi też centrum B+R Huawei, spotka się z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Handlu Chin, Chińskiej Agencji Promocji Inwestycji oraz z polskimi inwestorami w Chinach. Weźmie również udział w Forum of Central Enterprise International Cooperation. Natomiast w Hongkongu będzie rozmawiał z miejscowym biznesem i administracją - podało MPiT.

"Polska jest świadoma znaczenia Hongkongu jako jednego z głównych centrów finansowo-handlowych Azji. Szczególnie ważny z naszego punktu widzenia jest fakt, iż jest to region znany z dobrego klimatu dla biznesu i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego" – podkreślił Kościński.