„Wyraziłem uznanie dla czeskiego parlamentu za solidarność z Węgrami, gdy zostaliśmy zaatakowani przez Parlament Europejski” – powiedział Szijjarto na spotkaniu z szefem czeskiej dyplomacji Tomaszem Petrziczkiem.

We wrześniu PE zalecił krajom unijnym wdrożenie procedury z art. 7 w związku ze stwierdzonym na Węgrzech poważnym zagrożeniem dla wartości UE. Izba Poselska (izba niższa) czeskiego parlamentu w październiku br. oceniła, że głosowanie europarlamentu w tej sprawie było błędne i niefortunne.

Szijjarto i Petrziczek rozmawiali też o współpracy w formacie wyszehradzkim. "Grupa Wyszehradzka jest najskuteczniejszym i z politycznego punktu widzenia najściślejszym (forum współpracy - PAP). To dobra wiadomość, ponieważ nasz głos słychać. Wyraźnie powiedziałem, że centrum naszej polityki zagranicznej jest Grupa Wyszehradzka, ale chcemy, by miała o wiele mocniejszy filar gospodarczy" - powiedział Szijjarto.

Mówił też o zwiększaniu wymiany handlowej między Czechami i Węgrami oraz o możliwości zakupienia przez węgierską armię sprzętu od czeskich firm zbrojeniowych.

Także Petrziczek podkreślał potrzebę wzmocnienia stosunków gospodarczych z Budapesztem. Jak powiedział, Czechy opowiadają się za tym, by kraje Grupy Wyszehradzkiej miały bardziej stabilne gospodarki. Dzięki temu ich znaczenie będzie większe, a pomóc może w tym właśnie współpraca gospodarcza z Węgrami - ocenił czeski minister.

Po spotkaniu z Szijjarto szef czeskiej dyplomacji powiedział, że przedstawił priorytety nadchodzącej czeskiej prezydencji w V4, którą jego kraj przejmie od Słowacji w połowie przyszłego roku. "Chcemy zaproponować nowe tematy, np. w sprawach bezpieczeństwa” – przekazał.

Ministrowie debatowali również o zbliżającym się Brexicie. Zgodzili się, że w interesie państw Europy Środkowej nie leży wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia określającego relacje obu stron w przyszłości.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)