„Nie dyskutujemy z Węgrami o tym, w jaki sposób powinny być interpretowane ukraińskie ustawy na ukraińskim terytorium” – napisał Klimkin na Twitterze.

Minister zapowiedział, że kwestia wydawania węgierskich paszportów i inne kwestie w relacjach dwustronnych będą omawiane podczas ukraińsko-węgierskich konsultacji konsularnych, które odbędą się 28 listopada w Kijowie, oraz w trakcie jego następnych spotkań z Szijjarto.

Reklama

Wcześniej szef MSZ Węgier oświadczył, że nie rozumie, z jakiego powodu wydawanie węgierskich paszportów na ukraińskim Zakarpaciu wywołało na Ukrainie skandal. Jak powiedział, nie jest to sprzeczne ani z prawem Węgier ani Ukrainy.

„Na Zakarpaciu żyją Węgrzy, którzy zgodnie z węgierskim prawem mają prawo do podwójnego obywatelstwa. Jeśli spojrzycie na ukraińskie prawo, to tam także nie jest powiedziane, że posiadanie paszportu innego państwa jest przestępstwem bądź jest zakazane” – powiedział Szijjarto w rozmowie z Deutsche Welle.

W piątek w sprawie relacji z Ukrainą wypowiedział się także premier Węgier Viktor Orban, który oświadczył, że jego kraj prowadzi przyjazną politykę wobec Kijowa, w zamian za co Węgry „dostają antywęgierską politykę Ukrainy”. Orban powiedział też, że Budapeszt ma nadzieję, że po wyborach na Ukrainie „z następnym rządem i prezydentem ukraińskim zamiast polityki antywęgierskiej uda się wypracować politykę przyjacielską wobec Węgier”.

Spór między Ukrainą a Węgrami trwa od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)