Jak mówił we wtorek, podczas pierwszego czytania projektu uchwały budżetowej skarbnik województwa Marek Miesztalski dochody mają wynieść 3 mld 259 mln zł, a wydatki 3 mld 324 mln zł. Oznacza to deficyt w wysokości nieco ponad 65 mln zł.

Dochody bieżące, na które składają się m.in. wpływy podatkowe, planowane są na kwotę 2 mld 984 mln zł. Z kolei dochody majątkowe, czyli np. ze sprzedaży nieruchomości, mają wynieść prawie 275 mln zł.

W 2019 roku województwo wstępnie planuje przeznaczyć na wydatki bieżące ponad 2 mld 220 mln zł, a na wydatki majątkowe, czyli na inwestycje – ponad 1,1 mld zł.

Marszałek województwa Adam Struzik (PSL) powiedział, że proponowany budżet jest „rozwojowy, proinwestycyjny”. „To jest bardzo dobra propozycja dla Mazowsza” - przekonywał.

Podkreślił, że planowany jest wzrost nakładów na inwestycje z ponad 800 mln zł w 2018 roku, do ponad 1,1 mld zł w 2019 roku.

Struzik zaznaczył, że bardzo poważnym wydatkiem (355 mln zł) są dotacje dla kolei regionalnych, czyli Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Marszałek zaznaczył, że powodem do obaw są zapowiedzi podwyżki cen energii elektrycznej.

Podkreślił również, że wzrośnie wpłata z tytułu tzw. janosikowego i w 2019 r. ma wynieść 509 mln zł.

Artur Czapliński (PiS) zawnioskował o odrzucenie w I czytaniu projektu uchwały budżetowej. Przekonywał, że źle wykorzystywane są środki na służbę zdrowia i część szpitali jest w fatalnej kondycji. Pytał Struzika, jaki ma pomysł na poprawę funkcjonowania szpitali mazowieckich. W głosowaniu wniosek Czaplińskiego został odrzucony.

Kolejny radny PiS Wojciech Zabłocki zwracał uwagę na nakłady na promocję regionu, jak powiedział łącznie w 2019 roku na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 12 mln zł rozbite na kilka pozycji. Zgłosił poprawkę, aby kosztem obcięcia środków na promocję, o 1 mln więcej przeznaczyć na modernizacje jednego ze szpitali. „Nie oszczędzajmy na służbie zdrowia, oszczędzajmy na promocji” – powiedział radny PiS.

Na inwestycje w infrastrukturę drogową w 2019 r. ma trafić ponad 676 mln zł., z czego przeszło 570 mln zł na budowę i modernizacje dróg wojewódzkich, a ponad 56 mln zł na wsparcie rozwoju dróg powiatowych. 38 mln zł trafi na budowę drogi nr 727 Klwów-Szydłowiec, a 26,8 mln zł – na rozbudowę drogi nr 728 relacji Grójec – Nowe Miasto nad Pilicą.

Województwo na inwestycje w mazowieckie szpitale planuje przeznaczyć ponad 162 mln zł, z czego 13,8 mln zł na modernizację Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego w Warszawie oraz 12 mln zł na zwiększenie efektywności energetycznej budynku głównego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Na inwestycje w obszarze kultury ma trafić 24,5 mln zł, z czego m.in. 6,3 mln zł na odrestaurowanie Pałacu Karolin w Otrębusach, a także 5,5 mln na Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Dotacje dla spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa mają w sumie w przyszłym roku wynieść 355 mln zł.

Jak poinformowano na sesji, po I czytaniu projektu uchwały budżetowej, rozpoczną się pracę (II czytanie) w komisjach, a trzecie czytanie i przyjęcie budżetu jest planowa na 19 grudnia. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa