„My, węgierscy chrześcijańscy demokraci, w duchu sojuszu zawartego z Helmutem Kohlem nadal przypisujemy strategiczne znaczenie kontaktom Fideszu z CDU, których waga wykracza daleko poza wymiar dwustronny” – napisał Orban.

Wyraził przy tym radość, że udało się nawiązać obiecujący systematyczny dialog między Fideszem i CDU. „Ze swej strony jestem gotów do udanego domknięcia tej wspólnej pracy i z uwagi na to z radością oczekuję naszego jak najszybszego spotkania osobistego” – oświadczył.

Węgierski premier podkreślił, że Kramp-Karrenbauer przejmuje przewodnictwo CDU „w kluczowym okresie z punktu widzenia przyszłości Unii Europejskiej”, i życzył jej zdrowia „do skutecznego zaradzenia istotnym wyzwaniom”.

Nawiązując do wiosennych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Orban ocenił, że tym bardziej wysuwają one na plan pierwszy znaczenie „naszego sojuszu i współpracy, w ramach których staramy się jednocześnie chronić nasze tradycyjne wartości oraz wzmacniać jedność, bezpieczeństwo i konkurencyjność Unii Europejskiej”.

„Spoczywa na nas wspólna odpowiedzialność, by Europejska Partia Ludowa w następnym okresie była najsilniejszym, a przy tym niezbywalnym czynnikiem tworzenia europejskiej agendy politycznej” – zaznaczył Orban.

Delegaci na zjazd CDU w Hamburgu wybrali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer na nową szefową tej chadeckiej partii. Polityk uznawana za kontynuatorkę linii kanclerz Niemiec Angeli Merkel pokonała w drugiej turze głosowania konserwatywnego Friedricha Merza.

W poprzedzającym głosowanie przemówieniu na zjeździe Kramp-Karrenbauer wzywała CDU do odważnego sprzeciwiania się populistom, egoistom i autokratom. Apelowała o to, by nie "patrzeć bojaźliwie na prawo i lewo".

Analitycy wskazują, że wybór Kramp-Karrenbauer oznacza większe prawdopodobieństwo, iż Angela Merkel pozostanie szefową rządu do planowego końca jego kadencji w 2021 roku. Z uwagi na relacje Kramp-Karrenbauer z kanclerz oraz rolę chadeków w niemieckiej polityce nowa szefowa CDU będzie również faworytką do zastąpienia Merkel na czele rządu w Berlinie.

>>> Czytaj też: Brexitu nie będzie? TSUE: Wielka Brytania może jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z UE