O nagrodzonych tekstach o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie czytaj więcej tutaj >>>

Wśród nominowanych do Grand Press w tym roku byli również Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki, Adam Pawluć, Zbigniew Parafianowicz oraz Emilia Świętochowska i Piotr Szymaniak (News), Andrzej Andrysiak, Karolina Lewestam (Publicystyka), Elżbieta Rutkowska (Wywiad) oraz Patryk Słowik (Dziennikarstwo specjalistyczne).

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Przyznaje je jury Grand Press.

Marek Chądzyński i Bartek Godusławski, dziennikarze z "Dziennika Gazety Prawnej" znaleźli się wśród nominowanych przez "Press" do nagrody Grand Press Economy 2018. Pozostali nominowani to Maciej Głogowski (Tok FM) i Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”).

Reklama

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.

Dziennikarze DGP zostali także nominowani w innych kategoriach. To: Grzegorz Osiecki, Adam Pawluć, Zbigniew Parafianowicz oraz Emilia Świętochowska i Piotr Szymaniak (News), Andrzej Andrysiak, Karolina Lewestam (Publicystyka), Elżbieta Rutkowska (Wywiad), Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki oraz Patryk Słowik (Dziennikarstwo specjalistyczne).

Nominowanych wskazuje redakcja „Press” po przeprowadzeniu konsultacji z gronem fachowców. W tym roku wzięło w nich udział 39 osób - szefowie redakcji mediów zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami, cenieni dziennikarze, eksperci rynku kapitałowego i specjaliści od inwestowania. Zwycięzcę wyłoni redakcja „Press”. Laureat zostanie nagrodzony czekiem na 10 tys. zł podczas gali Grand Press.

Laureata nagrody poznamy 11 grudnia na gali Grand Press 2018, która odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

NOMINACJE DO NAGRÓD GRAND PRESS 2018

Kategoria NEWS

1/ „Znikające miliony u Czartoryskich” – tekst Leszka Konarskiego („Przegląd”) ujawniający, że z konta Fundacji Czartoryskich w ciągu roku zniknęło 100 mln euro pozyskanych ze sprzedaży kolekcji Czartoryskich.

2/ „Polska zaczyna płacić cenę za spór z Izraelem” – tekst Grzegorza Osieckiego, Zbigniewa Parafianowicza i Adama Pawlucia („Dziennik Gazeta Prawna”) informujący o ultimatum, jakie Amerykanie postawili Polsce, jeśli nie ureguluje sporu z Izraelem wywołanego nowelizacją ustawy o IPN.

3/ Cykl „Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego” – Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.

4/ „Tajemnica zawodowa na wyciągnięcie ręki śledczego” – tekst Emilii Świętochowskiej i Piotra Szymaniaka („Dziennik Gazeta Prawna”) ujawniający, że projekt zmian kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi ominąć m.in. tajemnicę adwokacką czy dziennikarską.

5/ Cykl „Policja polityczna” – teksty Bianki Mikołajewskiej (OKO.press) opisujące, jak setki tajniaków śledziły manifestujących w obronie sądów, członków opozycji parlamentarnej i działaczy społecznych.

6/ „Znamy kandydatów do Sądu Najwyższego” – Ewa Ivanova i Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) zdobyli listę kilkudziesięciu nazwisk prawników, którzy wyłamali się z oporu środowiska i postanowili kandydować do Sądu Najwyższego.

7/ Cykl: „Fundusz (Prawa i) Sprawiedliwości. Dokąd trafiają pieniądze na przeciwdziałanie przestępczości” – teksty Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego (OKO.press) ujawniające, że miliony złotych na przeciwdziałanie przestępczości idą na konferencje i kampanie promujące politykę rządu PiS.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

1/ „Czarny rynek bursztynu” – materiał Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) ujawniający, w jaki sposób wydobywany nielegalnie na Ukrainie bursztyn jest przemycany do Polski.

2/ Cykl artykułów o związkach spółki GetBack z władzą i sprzyjającymi jej mediami autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej („Gazeta Wyborcza”).

3/ „Królowie życia” – materiał Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów” TVP 2) o gigantycznych wyłudzeniach VAT-u, których mózgiem był funkcjonariusz ABW.

4/ „Polscy neonaziści” – materiał Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego („Superwizjer” TVN 24, TVN): dziennikarze ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.

5/ „Piłka nożna i gangsterzy” – materiał Szymona Jadczaka („Superwizjer” TVN 24, TVN), w którym autor ujawnił, w jaki sposób pseudokibice i gangsterzy przejęli władzę w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków.

6/ „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” – Janusz Schwertner (Onet.pl) ujawnił drugą twarz założyciela Szlachetnej Paczki ks. Jacka Stryczka.

7/ „Francuski oszust w Bumarze”, „Kto pomaga oszustowi z Francji” – reportaż Endy’ego Gęsiny-Torresa („Superwizjer” TVN 24, TVN) i Wojciecha Cieśli („Newsweek Polska ”) o tym, że francuski oszust i mitoman został jednym z partnerów Bumaru.

Kategoria PUBLICYSTYKA

1/ „Jak gniją samorządy” – Andrzej Andrysiak („Dziennik Gazeta Prawna”) udowadnia, że misiewicze w spółkach i łamanie procedur stają się standardami również w Polsce powiatowej.

2/ „Musimy znowu budować. Zamek z piasku” – tekst Jerzego Haszczyńskiego („Rzeczpospolita – Plus Minus”), o tym, że nowelizacja ustawy o IPN zniweczyła lata akcji interwencyjnej w sprawie „polskich obozów śmierci”.

3/ „Państwo prywatnej zemsty” – Andrzej Stankiewicz („Tygodnik Powszechny”) pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.

4/ „Antyszczepionkowiec i możliwość tygrysa” – tekst Karoliny Lewestam („Dziennik Gazeta Prawna”) wyjaśniający mechanizm histerii antyszczepionkowej.

5/ „Wszyscy jesteśmy ajatollahami” – Łukasz Wójcik („Polityka”) pokazuje, że „Szatańskie wersety” stały się pretekstem do globalizacji islamu i przyczyną autocenzury.

6/ „Kto nie dotknął piłki ni razu” – Michał Okoński („Tygodnik Powszechny”) przekonuje, że mundial i futbol to nie tylko fenomen sportowy, ale i polityczny, społeczny oraz kulturalny.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY

1/ „Mój pseudonim: Grabarz” – reportaż Pawła Kapusty (Magazyn.wp.pl) o realiach pracy strażników więziennych i lekarzy w więzieniach.

2/ „Halo, która godzina?” – reportaż Agaty Grabowskiej („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) pokazujący, dlaczego w czasach smartfonów ludzie wciąż dzwonią na zegarynkę.

3/ „Moi rodzice są z innego kraju” – reportaż Anny Goc („Tygodnik Powszechny”) odkrywający, co czują dzieci głuchych rodziców, które już w wieku trzech–czterech lat muszą być ich tłumaczami.

4/ „Wymiotowałam piętnaście razy dziennie. Jakbym chciała wyrzygać to dziecko” – reportaż Agnieszki Sztyler-Turovsky (Kobieta.onet.pl) o rozdarciu, jakie przeżywa kobieta, która wie, że jej dziecko urodzi się z zespołem Downa.

5/ „Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie” – reportaż Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza („Ale Historia – Gazeta Wyborcza”) o długo ukrywanym, wstydliwym dla Polaków epizodzie z 1968 roku, gdy nasze wojska weszły do Czechosłowacji.

6/ „Nie przeszkadzać. Właśnie torturujemy dzieci” – reportaż Małgorzaty Goślińskiej (Magazyn.TVN24.pl) pokazujący, jak brak sprawnego systemu opieki społecznej spowodował, że w hostelu dla ofiar przemocy opiekunowie katowali dzieci.

7/ „Jak długo leci z nami pilot?” – reportaż Jana Pelczara („Wyborcza na Połowę Lata – Gazeta Wyborcza”) opisujący realia pracy pilota w liniach lotniczych.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY

1/ „Ballada o pieśni” – reportaż Anny Kołodziejczyk (Program III Polskiego Radia), historia pieśni „L'Estaca” Lluísa Llacha, na podstawie której Jacek Kaczmarski napisał „Mury”.

2/ „Niech to się skończy” – reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot (Radio Gdańsk) opowiadający o wojennej gehennie czeczeńskiej matki, która stanęła przed dylematem ratowania jednego syna kosztem życia drugiego.

3/ „Między schodami” – reportaż Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice) o Rutce Laskier, zabitej w Auschwitz-Birkenau, i jej pamiętniku przechowywanym przez panią Stanisławę z Będzina przez 63 lata, a obecnie wydawanym na całym świecie.

4/ „Człowiek, którego nie znałem” – reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin) opowiadający o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.

5/ „Wyklęci z komiksu? Pierwsze badania nad Wyklętymi. Ponad 20 lat temu” – reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (Radio Tok FM) o historykach, którzy 20 lat temu, biorąc za temat swoich badań żołnierzy wyklętych, nie przypuszczali, czemu to posłuży.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO

1/ „Nie milioner i nie księżniczka” – reportaż Moniki Góralewskiej („Uwaga!” TVN) pokazujący prawdziwe życie instamatki Oliwii, która w wirtualu była księżniczką, a w realu zgotowała swojej córce piekło.

2/ „Górale” – reportaż Rafała Wójcika, Radosława Wikiery i Macieja Pawełczyka (Polsat Play) o szczęśliwych góralach – pasterzach owiec.

3/ „Drugie życie agenta Tomka” – reportaż Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy („Superwizjer” TVN 24, TVN) o nieprawidłowościach w wykorzystaniu ponad 50 mln zł dotacji, które dostało stowarzyszenie Helper kierowane do niedawna przez Tomasza Kaczmarka.

4/ „Nie jesteśmy aniołami” – reportaż Grzegorza Kuczka („Uwaga!” TVN) o księdzu, który przyznał się rodzicom, że molestował ich syna, ale oni się tym nie przejęli.

5/ Cykl: „Mamy tylko siebie” „Fundamenty dobra” – reportaże Kamila Kastelika („Magazyn Ekspresu Reporterów” TVP 2) pokazujące, jak ludzie z całej Polski pomogli rodzinie z Bukowca odbudować spalony dom.

6/ Cykl: „25 lat za niewinność” „Utracona młodość Tomasza Komendy” – reportaże Grzegorza Głuszaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.

7/ „Babcia Lucyna ma 79 lat i właśnie założyła lodziarnię. »To nie kapuśniak w lecie, żebyście się tak dziwili«” – reportaż Pauliny Dudek (Kobieta.gazeta.pl) o babci Lucynie, która w wieku 79 lat założyła swoją pierwszą firmę.

Kategoria WYWIAD

1/ „A co jeśli nas, Polaków, nic nie łączy?” – rozmowa Grzegorza Wysockiego („Wyborcza na Koniec Lata – Gazeta Wyborcza”) ze Stefanem Chwinem o Polsce, Polakach i o tym, dlaczego ludzie chętniej identyfikują się z plemieniem niż ze społeczeństwem.

2/ „Propaganda jest skuteczna tylko w monopolu” – wywiad Elżbiety Rutkowskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) z prezesem TVP Jackiem Kurskim, który próbuje przekonywać, że robi rzetelną telewizję, a nie propagandę.

3/ „Oskarżony, sędzia Tuleya” – wywiad Donaty Subbotko („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.

4/ „Nie jestem polskim inteligentem” – wywiad Michała Olszewskiego („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) ze Szczepanem Twardochem, który tłumaczy, że obowiązkiem człowieka myślącego jest krytyczny namysł nad sobą.

5/ „Strach przed prawdą” – wywiad Sławomira Sierakowskiego („Polityka”) z Timothym Snyderem o tym, dlaczego tak trudno ustalić wspólną historię Polaków, Żydów i Ukraińców.

6/ „Przecież na Donbas najpierw Kijów puścił czołgi” – wywiad Roberta Mazurka („Poranna rozmowa w RMF FM”) z Kornelem Morawieckim, tłumaczącym, że Rosja nie prowadzi agresywnej polityki.

7/ „Generał Tomasz Miłkowski” – wywiad z komendantem Służby Ochrony Państwa, który próbuje przekonać Katarzynę Kolendę-Zaleską („Fakty po Faktach”, TVN), że najważniejsze osoby w państwie są dobrze chronione, a wypadkom z udziałem polityków winny jest ruch drogowy.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE

1/ Cykl: „Raport o polskim sądownictwie” – materiał Agaty Łukaszewicz, Wojciecha Tumidalskiego, Tomasza Pietrygi („Rzeczpospolita”) powstały na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1122 polskich sędziów, która potwierdziła, że zagrożenie niezawisłości sądownictwa i upolitycznienie sądów jest już faktem.

2/ „Zagadka Piotra Niewiechowicza – jak wymyślony ekspert publikował teksty, zdobywał niejawne informacje o Baltic Pipe i obnażał słabość państwa” – tekst Piotra Maciążka i Jakuba Wiecha (Energetyka24.com), którzy w ramach dziennikarskiej prowokacji wymyślili eksperta ds. energii.

3/ Cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie – Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) opisują, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej. Czytaj więcej tutaj >>>

4/ „Droga śmiecia” – materiał Macieja Kuciela („Uwaga!” TVN) pokazujący, dlaczego w Polsce śmieci na składowiskach odpadów są regularnie podpalane, a nie utylizowane.

5/ „Jak rozpracowano, kim jest Elena Ferrante? Słowo po słowie” – materiał multimedialny Danuty Pawłowskiej (BIQdata.pl) objaśniający, w jaki sposób międzynarodowy zespół udowadniał, że pod pseudonimem Elena Ferrante kryje się Włoch Domenico Starnone.

6/ Cykl: „Dlaczego niewinni trafiają do więzienia? O systemie, a nie o Tomaszu Komendzie” – Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, że w polskich aresztach siedzą niewinni ludzie. Czytaj więcej tutaj >>>

7/ „Zakon Ziobry” – tekst Ewy Ivanovej („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) analizujący wpływ na działania prokuratury członków założonego w 2008 roku stowarzyszenia Ad Vocem, nazywanego „zakonem Ziobry”.

Grand Press Economy

Marek Chądzyński („Dziennik Gazeta Prawna”) – nominowany za skrupulatne kontrolowanie finansów publicznych i analizy podstawowych parametrów gospodarczych oraz uczciwe weryfikowanie twierdzeń wygłaszanych przez polityków, którzy często nie mówią, jak jest, tylko jak chcieliby, żeby było. Analizuje spory gospodarcze i ekonomiczne z dużą znajomością rzeczy. Udowadnia, że o polityce budżetowej państwa czy luce w podatku VAT można pisać zrozumiale, w sposób, który zaciekawi odbiorcę, bez szkody dla merytorycznej zawartości tekstu.

Maciej Głogowski (Tok FM) – nominowany za prowadzenie najciekawszych rozmów o ekonomii i biznesie w mediach elektronicznych. W porannej audycji „EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka” szanuje rozmówców, ale twardo egzekwuje odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Pomysły rządzących i opozycji są w jego programie prezentowane obiektywnie i rzetelnie analizowane. Pilnuje też, by specjaliści mówili do słuchaczy zrozumiale nawet o najtrudniejszych problemach ekonomicznych. Dzięki temu programu Głogowskiego słuchają zarówno ci, którzy znają się na gospodarce, jak i osoby chcące ją dopiero poznać.

Bartek Godusławski („Dziennik Gazeta Prawna”) – nominowany za dociekliwość w analizowaniu afery GetBacku, co zaowocowało newsami i rzetelnymi analizami różnych jej wątków. Na długo przed innymi informował o tej sprawie, robiąc to odpowiedzialnie, bez nadawania sensacyjności swoim ustaleniom. To od niego dowiedzieliśmy się o listach prezesa GetBacku do premiera, roli i odpowiedzialności banków oraz domów maklerskich. Stworzył kompendium wiedzy nie tylko o samej aferze, ale też mechanizmach, które do niej doprowadziły. Laureat Grand Press Economy 2016.

Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”) – nominowany za serię wywiadów z wybitnymi przedstawicielami świata ekonomii oraz za głębokie analizy sytuacji makroekonomicznej i międzynarodowych rynków finansowych, które nie odbiegają jakością od publikacji naukowych, ale jednak przystępnie tłumaczą czytelnikom trudne tematy związane z polityką monetarną i fiskalną w Polsce i na świecie. Wnikliwie analizuje dane, wyciągając z nich często zaskakujące wnioski, które pozwalają czytelnikom zrozumieć procesy gospodarcze. Dostrzega to, czego nie widzą inni.

Grand Press Digital

Onet – nominacja za odwrócenie dotychczasowego trendu, w którym w koncernach medialnych nowoczesne technologie służą głównie do zwiększania przychodów i dostarczania odbiorcom rozrywki. Od kilku lat Onet udowadnia, że robienie dobrego cyfrowego dziennikarstwa w internecie ma sens. Zarówno poważnej publicystyki, jak i sportu czy kultury. Onet sprawił, że dziennikarstwo internetowe zaczęło wywierać wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Rozwijający się wciąż „Onet Rano”, uruchomione w tym roku nowe serwisy, newsletter sportowy i informacyjny uczyniły z Onetu ważnego gracza na rynku opiniotwórczych mediów.

Polska Press Grupa – nominacja za dynamiczną transformację w obszarze digital, ze szczególnym uwzględnieniem wideo. Dotyczy to zarówno centrali (studio Vivi24), jak i redakcji dzienników regionalnych. Koncern uruchomił i wdrożył z sukcesem projekt Newsroom 360, w ramach którego internetowy zespół tworzy atrakcyjne treści dla mediów całej grupy. Dostrzegalny jest także dynamiczny rozwój innych produktów internetowych, wzrosty w kategoriach serwisów głównych i tematycznych oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w komunikacji z użytkownikami.

Sport.pl – nominacja za rozmach w multimedialnym relacjonowaniu Mundialu 2018. Redakcja wykorzystała możliwości digitalu (wideo, media społecznościowe, relacje na żywo), utrzymując tempo i energię przekazów do ostatnich dni mistrzostw. Relacje i ekskluzywne materiały z imprezy dopełniało wykorzystanie social mediów (Facebook, Instagram) i materiały wideo przygotowywane w Warszawie. Przy redakcji Sport.pl powstało studio do prowadzenia meczowych wideoanaliz poprzez Facebook Live. Do obsługi mundialu wykorzystano zarówno stronę główną Sport.pl, jak i Gazeta.pl, facebookowy fanpage Sport.pl, aplikację Sport.pl LIVE i nową stronę mobilną m.Sport.pl.

Weszło – nominacja za permanentny rozwój portalu, który stał się multimedialnym konglomeratem. Jego twórca Krzysztof Stanowski udowadnia, że media cyfrowe są wręcz stworzone dla dziennikarstwa sportowego i potrafi pokazywać coraz to nowe jego obszary. Tylko w tym roku portal Weszlo.com uruchomił serwis Weszło Junior poświęcony piłce nożnej dzieci i młodzieży, wprowadził opcję płatnych subskrypcji, a przede wszystkim stworzył radio internetowe Weszlo.fm, które w przeciwieństwie do konkurencji – trwa i nadaje. Do tego należy dodać własny serwis e-sportowy, aplikację mobilną Weszlo.fm czy specjalny program na YouTube w czasie mundialu.

Nagroda dla dziennikarzy sportowych

Michał Kołodziejczyk (WP SportoweFakty) – mistrz wywiadów z bohaterami sportowych aren. Pokazuje ich w innym świetle niż stadionowe reflektory. Rozmówców potrafi nakłonić do szczerych wyznań, dzięki czemu kibice poznają prawdziwe oblicze swoich idoli. To dziennikarz prawdziwie multidyscyplinarny – doskonale radzi sobie w prasie, radiu, telewizji, internecie i mediach społecznościowych. Wszędzie dba o kulturę słowa.

Jacek Laskowski (TVP Sport) – najlepszy z Polaków na tegorocznym mundialu w Rosji. Jego podsumowanie: „Mamy mundial 4K: Kolumbia, Kazań, klęska, czwarte »k« proszę sobie dopisać według własnego uznania” – przejdzie do historii występów polskich piłkarzy. Na gorąco stawia celne diagnozy, czasem bardzo bolesne. Nic w tym dziwnego skoro z wykształcenia jest lekarzem. Równie barwnie jak piłkę nożną komentuje piłkę ręczną i siatkówkę.

Mirosław Żukowski („Rzeczpospolita”) – wytrawny znawca tenisa, lekkiej atletyki, narciarstwa, piłki nożnej, boksu, olimpizmu. Podobnie jak patron nagrody sport postrzega jako zjawisko kulturowe i socjologiczne. Za osiąganymi wynikami sportowymi zawsze widzi człowieka. Swoją wiedzę i przemyślenia przekazuje wykwintną polszczyzną. Od blisko ćwierć wieku kieruje działem sportowym „Rzeczpospolitej”. Jest autorytetem dla kilku pokoleń dziennikarzy sportowych.

Źródło: PRESS