Wydawany w Barcelonie dziennik "El Periodico" twierdzi, że rezolucja, zatwierdzona we wtorek wieczorem głosami separatystycznych ugrupowań i lewicowego En Comu Podem, psuje atmosferę przed zaplanowanym na czwartek spotkaniem premierów Hiszpanii i Katalonii.

W rezolucji wyrażono też poparcie dla uwięzionych w wyniku oskarżenia o rebelię polityków katalońskich, którzy współorganizowali nieuznawany przez Madryt plebiscyt w sprawie niepodległości regionu w 2017 r.

W czwartek w Barcelonie szef rządu Katalonii Torra ma po raz pierwszy przedstawić hiszpańskiemu premierowi żądania katalońskich separatystów związanie z dążeniem do ogłoszenia niepodległości regionu.

Także madrycki dziennik "La Razon" wskazuje, że przyjęta przez kataloński parlament rezolucja, określająca konstytucję Hiszpanii jako "antydemokratyczną" oraz "antyspołeczną", pogarsza i tak już trudne relacje między rządami w Madrycie i Barcelonie.

Gazeta przypomina, że w październiku kataloński parlament uchwalił inną rezolucję, która uderza w podstawy porządku instytucjonalnego Hiszpanii. Regionalna izba zatwierdziła wówczas dokument wzywający do zniesienia w kraju monarchii jako "przestarzałego i niedemokratycznego" ustroju.

Hiszpańskie media przypomniały, że 30 listopada także parlament Kraju Basków przyjął rezolucję, w której konstytucję Hiszpanii określono mianem "antydemokratycznej". Baskijscy deputowani zgodzili się też na zapisanie w dokumencie prawa regionu do niepodległości.

Spotkanie Sancheza z Torrą odbędzie się w przeddzień posiedzenia hiszpańskiego rządu w Barcelonie. Spotkanie to jest krytykowane przez katalońskie organizacje separatystyczne; część z nich, szczególnie radykalne Rady Obrony Republiki (CDR), zamierza w piątek sparaliżować region blokadami dróg i tras kolejowych.

W środę MSW w Madrycie poinformowało, że bezpieczeństwa obrad oraz spokoju w stolicy Katalonii ma pilnować w piątek około 9,7 tys. policjantów z różnych formacji.

>>> Czytaj też: KE zapowiada dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE. Również dla Polski