Hunt, cytowany w komunikacie prasowym po trzecich polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych, zaznaczył, że przedstawiciele obu rządów "wypracowali w czwartek postęp w szeregu kluczowych obszarach, w tym rozpoczynając prace nad wspólnymi konsultacjami ws. cyberbezpieczeństwa i Rosji na początku przyszłego roku".

Jak dodał, strony porozumiały się także w sprawie "konieczności podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz reform, które są potrzebne do efektywnego wykorzystania NATO do odstraszania (prób naruszania międzynarodowego porządku)".

Hunt powiedział, że polsko-brytyjska współpraca jest przykładem "jednego z pierwszych i najbardziej znaczących partnerstw mających na celu ograniczenie wrogiej aktywności Rosji na kontynencie".

Zwrócił uwagę na walkę ze zorganizowaną przestępczością, wskazując np. na kroki, które obniżyły o jedną trzecią liczbę polskich ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii.

"Jesteśmy zdeterminowani, aby pogłębiać nasze partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i dbania o dobrobyt, a także rozwijać więzi pomiędzy naszymi społeczeństwami, także wybiegając czasowo poza Brexit" - powiedział minister.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie jego rządu - spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, obrony Mariusz Błaszczak, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister finansów Piotr Nowak - wzięli udział w trzecich polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Po brytyjskiej stronie w rozmowach uczestniczyli premier Theresa May oraz ministrowie: spraw zagranicznych Jeremy Hunt, spraw wewnętrznych Sajid Javid, obrony Gavin Williamson, finansów Philip Hammond, a także ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Greg Clark.

Przedstawiciele obu rządów podczas konsultacji rozmawiali także o współpracy gospodarczej, w tym rozwoju ponad 30 tys. polskich firm w Wielkiej Brytanii oraz o brytyjskich inwestycjach w Polsce.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)