Głównym organizatorem Forum Europa-Ukraina jest Instytut Studiów Wschodnich, a współorganizatorem samorząd woj. podkarpackiego.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym forum są III Targi Wschodnie. Weźmie w nich udział w sumie ponad 120 firm z Polski, Ukrainy, ale też Słowacji, Austrii i Rumunii.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w czasie otwarcia targów podkreśliła, że to dobre miejsce do nawiązania kontaktów gospodarczych. „To wydarzenie umożliwia również kreowanie naszej wspólnej przyszłości” – dodała.

Prezes Instytutu Studiów Wschodnich Jerzy Bochyński przypomniał, że w pierwszej edycji targów udział wzięło 50 firm. „Dzisiaj jest to ponad 120. Życzę, żeby obecność tutaj przełożyła się na dobre relacje i rozwój naszego regionu” – powiedział.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest, żeby wszystkie rozmowy o polityce i gospodarce były wypełnione konkretnymi przykładami współpracy. „Właśnie to nam zapewniają i pokazują tę współprace Targi Wschodnie” – powiedział Ortyl.

W czasie tegorocznej edycji forum przewidziano ponad 50 paneli dyskusyjnych. Wystąpi na nich blisko 300 prelegentów.

W czasie dyskusji poruszone zostaną zagadnienia związane z biznesem, gospodarką, integracją europejską i reformami na Ukrainie, polityce międzynarodowej oraz ze społeczeństwem. Odbędzie się też kilka sesji plenarnych, na których decydenci będą rozmawiać o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich.

Wśród gości są m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid. (PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk