W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszli demonstranci, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu Juan Guaido, ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.
Juan Guaido, Wenezuela / PAP/EPA
Mike Pompeo / ShutterStock
Reklama

Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys.

W środę prezydent USA Donald Trump uznał Juana Guaido za "tymczasowego prezydenta" Wenezueli. Unia Europejska wezwała natomiast w czwartek władze tego kraju do respektowania praw obywatelskich i wolności, a także zagwarantowania bezpieczeństwa przewodniczącego Guaido. Wstrzymała się jednak od uznania go za tymczasowego prezydenta.

USA: Nadszedł czas na przywrócenie demokracji w Wenezueli

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / ShutterStock

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w czwartek rządy państw latynoamerykańskich do uznania Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Nazwał rząd Nicolasa Maduro bezprawnym i "niedemokratycznym do szpiku kości".

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że społeczność międzynarodowa zbyt długo pozostawała bierna w sprawie sytuację w Wenezueli. Podkreślił, że nadszedł czas na przywrócenie demokracji w tym państwie.

Stany Zjednoczone odwołały do kraju część personelu swej ambasady w ogarniętej kryzysem Wenezueli. Z Caracas wyjadą pracownicy, którzy nie zajmują się kluczowymi sprawami. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa - wynika z komunikatu Departamentu Stanu.

Jednocześnie resort amerykańskiej dyplomacji opublikował na swym portalu ostrzeżenie dla Amerykanów, którzy mieszkają w Wenezueli bądź przybyli do tego kraju z wizytą, aby zdecydowanie rozważyli perspektywę opuszczenia jego terytorium.

Z komunikatu DS wynika jednoznacznie, że ambasada w Caracas nie jest zamykana, lecz jedynie ogranicza się jej działalność z powodów bezpieczeństwa - wskazują agencje.

Decyzja o wycofaniu personelu amerykańskiej ambasady i pozostawienia w Wenezueli tylko urzędników niezbędnych do reagowania w nagłych wypadkach nastąpiła nazajutrz po ogłoszeniu przez prezydenta Nicolasa Maduro decyzji o zamknięciu wenezuelskich placówek dyplomatycznych i konsularnych w Stanach Zjednoczonych - pisze w komentarzu francuska agencja AFP. >>> Czytaj więcej

Chiny deklarują poparcie dla rządu Maduro w Wenezueli

Chiny popierają rząd prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i są przeciwne wtrącaniu się w wewnętrzne sprawy tego kraju – oświadczyła w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. W środę Waszyngton uznał opozycjonistę Juana Guaido za prezydenta Wenezueli.

„Chiny popierają wysiłki podjęte przez rząd Wenezueli w celu utrzymania suwerenności, niepodległości i stabilności kraju” - powiedziała Hua na rutynowym briefingu w Pekinie.

Chiny „sprzeciwiają się ingerencji podmiotów zewnętrznych w wewnętrzne sprawy Wenezueli” i liczą, że społeczność międzynarodowa „wspólnie stworzy korzystne warunki”, by takiej ingerencji nie było – dodała rzeczniczka chińskiego MSZ. >>> Czytaj więcej

Rosja: Bezceremonialne działania USA wobec Wenezueli

MSZ Rosji nazwało w czwartek rząd Nicolasa Maduro legalnym rządem Wenezueli i oświadczyło, że uznanie przez USA i kraje regionu tymczasowego prezydenta - którym obwołał się Juan Guaido - ma na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej i pogłębienie konfliktu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Maduro pozostaje w Wenezueli "prawomocnym szefem państwa". Rosja uważa "próbę uzurpowania władzy w Wenezueli za sprzeczną z podstawami i zasadami prawa międzynarodowego i naruszającą je". >>> Czytaj więcej

Erdogan: Wierzę, że Wenezuelczycy dalej będą wspierać Nicolasa Maduro

Emmanuel Macron / ShutterStock

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek, że wierzy, iż mieszkańcy Wenezueli dalej będą wspierać prezydenta Nicolasa Maduro. Podkreślił, że obecne wydarzenia w tym południowoamerykańskim kraju są dla Ankary nie do przyjęcia.

Na konferencji prasowej w Ankarze prezydent Turcji ocenił również, że komentarze przywódcy USA Donalda Trumpa dotyczące Wenezueli są szokujące. Dodał, że demokracje powinny przestrzegać wyników wyborów. >>> Czytaj więcej

Niemcy: Potrzeba nowych wyborów

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert wyraził w czwartek opinię, że do rozwiązania obecnego kryzysu w Wenezueli potrzebne są przedterminowe wybory, gdyż nowy parlament odgrywałby w procesie odnowy państwa szczególną rolę.

"Społeczeństwo Wenezueli dzielnie stara się o wolną przyszłość kraju. Potrzebny jest do tego proces polityczny, prowadzący do wolnych i wiarygodnych wyborów. Demokratycznie wybranemu Zgromadzeniu Narodowemu przypadnie rola szczególna" - napisał Seibert na Twitterze. >>> Czytaj więcej

Prezydent Francji popiera sprzeciw wobec rządów Maduro

Antonio Tajani / ShutterStock

Prezydent Francji Emmanuel Macron pogratulował w czwartek "odwagi setkom tysięcy Wenezuelczyków maszerujących ku wolności" sprzeciwiając się nieuznawanym rządom Nicolasa Maduro, ale nie uznał przewodniczącego parlamentu Juana Guaido za tymczasowego prezydenta.

"Po nieuznanym wyborze Nicolasa Maduro w maju 2018 roku, Europa popiera przywrócenie demokracji. Podziwiam odwagę setek tysięcy Wenezuelczyków, którzy maszerują ku wolności" - napisał prezydent Francji na Twitterze po hiszpańsku i po francusku. >>> Czytaj więcej

Wielka Brytania: Nicolas Maduro nie jest prawowitym przywódcą Wenezueli

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ocenił w czwartek, że prezydent Wenezueli Nicholas Maduro "nie jest prawowitym przywódcą" kraju. Zadeklarował, że "W. Brytania wierzy, iż Juan Guaido jest odpowiednią osobą, aby prowadzić kraj naprzód".

W oświadczeniu przekazanym mediom przed spotkaniami z amerykańskim wiceprezydentem Mikiem Pence'em i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo Hunt powiedział, że brytyjski rząd jest "wyjątkowo zaniepokojony sytuacją w Wenezueli" i wskazano na "niewyobrażalne szkody, jakie wenezuelskiemu narodowi wyrządził ten reżim". >>> Czytaj więcej

Premier Hiszpanii rozmawiał telefonicznie z tymczasowym prezydentem Wenezueli

Przebywający w Davos premier Hiszpanii Pedro Sanchez rozmawiał w czwartek telefonicznie z Juanem Guaido, przewodniczącym parlamentu Wenezueli, który ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju.

Przed rozmową z Guaido Sanchez dyskutował o sytuacji w Wenezueli z obecnymi na Światowym Forum Ekonomicznym przywódcami państw Ameryki Łacińskiej.
Według rządu w Madrycie podczas trwającej 10 minut rozmowy Sanchez zapytał Guaido o plany, a także zapewnił go o poparciu Hiszpanii i UE dla wenezuelskiego parlamentu, określając mandat tego organu jako “niepodlegający dyskusji”.

“Premier Pedro Sanchez powiedział swojemu rozmówcy, że naturalnym, a zarazem możliwym do realizacji rozwiązaniem dla kryzysu w Wenezueli jest obecnie przeprowadzenie przejrzystych i demokratycznych wyborów” - ujawnił hiszpański rząd. >>> Czytaj więcej

Portugalia: Czas rządów Nicolasa Maduro w Wenezueli dobiegł końca

Minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva wezwał w czwartek władze w Caracas do przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Zaznaczył, że czas władzy dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro “dobiegł końca”.

Wypowiedź członka socjalistycznego rządu Antonia Costy jest kolejnym w ostatnich dniach apelem władz w Lizbonie o uspokojenie sytuacji w Wenezueli, w której mieszka łącznie ponad 400 tys. obywateli Portugalii i osób pochodzenia portugalskiego. >>> Czytaj więcej

Polska apeluje o "poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich" w Wenezueli

MSZ zaapelowało w czwartek o "poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, w tym wolności do zgromadzeń" w Wenezueli. Według MSZ w obliczu ostatnich wydarzeń w tym kraju "właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów".

"W związku z wydarzeniami w Wenezueli Polska apeluje o poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich w tym wolności do zgromadzeń" - głosi czwartkowe stanowisko polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. ‎>>> Czytaj więcej

Szef Parlamentu Europejskiego: Nicolas Maduro musi odejść

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro musi odejść; Wenezueli potrzebne są wolne i uczciwe wybory - napisał w wystosowanym w czwartek oświadczeniu szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

"W świetle dramatycznych protestów w Wenezueli jest oczywiste, że naród wenezuelski ma dość nielegalnego reżimu Maduro, który nie został wybrany na prezydenta w wolnych i uczciwych wyborach i trzyma się władzy, podczas gdy opozycja jest więziona. W obliczu ogólnego niezadowolenia Maduro musi odjeść" - oświadczył przewodniczący PE. >>> Czytaj więcej

>>> Czytaj też: Wenezuelska armia: Autoproklamacja Juana Guaido to "zamach stanu"