Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek, że wierzy, iż mieszkańcy Wenezueli dalej będą wspierać prezydenta Nicolasa Maduro. Podkreślił, że obecne wydarzenia w tym południowoamerykańskim kraju są dla Ankary nie do przyjęcia.

Na konferencji prasowej w Ankarze prezydent Turcji ocenił również, że komentarze przywódcy USA Donalda Trumpa dotyczące Wenezueli są szokujące. Dodał, że demokracje powinny przestrzegać wyników wyborów.

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszli demonstranci, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Maduro i jego rządu. Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, a niedługo później fakt ten uznały Stany Zjednoczone i w ślad za nimi kilkanaście innych państw zachodniej półkuli. W odpowiedzi dotychczasowy prezydent Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA.

Trump oświadczył w środę, że wszystkie opcje są na stole dla Wenezueli po tym, gdy uznał on Guaido za tymczasowego prezydenta, a rząd Maduro nazwał "bezprawnym".

W maju 2018 r. Maduro wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale wybory nie spełniały standardów demokratycznych (władze nie dopuściły do startu większości kandydatów opozycji) i nie zostały uznane przez wiele państw, m.in. przez UE.

>>> Czytaj też: Sekretarz stanu USA: Nadszedł czas na przywrócenie demokracji w Wenezueli