Warszawa, 19.02.2019 (ISBnews) - W należącej do bydgoskiego oddziału PGE Energia Ciepła - spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - elektrociepłowni przekazano do eksploatacji instalacje odazotowania i odsiarczania spalin. Łączny koszt inwestycji wyniósł 92 mln zł, podała spółka.
"Celem budowy instalacji odsiarczania i odazotowania spalin było dostosowanie bloków energetycznych do restrykcyjnych wymagań europejskich w zakresie emisji tlenków siarki i tlenków azotu (Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych – IED) oraz podniesienie ich efektywności operacyjnej" - czytamy w komunikacie.
Dzięki nowym instalacjom, znajdująca się w Łęgnowie elektrociepłownia PGE Energia Ciepła ograniczy emisję azotu (NOx) o 75% oraz siarki (SOx) o 95%, spełniając tym samym normy emisyjne zawarte zarówno w Dyrektywie IED, jak i w konkluzjach BAT.
"Jako największa firma ciepłownicza w Polsce, a także największy dostawca ciepła na rynku lokalnym, PGE Energia Ciepła realizuje projekty mające na celu poprawę jakości powietrza w Bydgoszczy. Emisje zanieczyszczeń pochodzące z elektrociepłowni są ściśle kontrolowane, a nowe instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w Bydgoszczy spełniają rygorystyczne standardy emisyjne, wynikające z regulacji prawnych i, tym samym, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, zarówno w mieście jak i w całym regionie" - powiedział dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy Wojciech Dobrak, cytowany w komunikacie.
Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin są częścią większego planu inwestycyjnego - tzw. Programu Rozwoju bydgoskich elektrociepłowni. Jego główne elementy to budowa turbiny gazowej oraz kotłów olejowo-gazowych, które zastąpią część kotłów węglowych, znajdującej się w Łęgnowie, elektrociepłowni EC II oraz modernizacja kotłów wraz z budową instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w EC I przy ulicy Żeglarskiej w bydgoskim Śródmieściu, podano także.
Głównym celem powyższych inwestycji jest zastąpienie wysłużonych urządzeń wytwórczych nowoczesnymi, sprawniejszymi instalacjami, wykorzystującymi mniej emisyjne paliwo gazowe. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 r.
"Program Rozwoju bydgoskich elektrociepłowni, podobnie jak inne projekty związane z modernizacją czy budową nowych mocy wytwórczych, to kolejny krok w realizacji przez PGE Energia Ciepła Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. PGE EC pragnie stać się liderem zmian środowiskowych w sektorze, dywersyfikując miks paliwowy Grupy, m.in. poprzez zastępowanie jednostek węglowych jednostkami opartymi o paliwo gazowe - skomentował prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski.
Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)