"Cieszę się, że kolejna firma doceniła potencjał inwestycyjny naszego kraju. Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, szczególnie tych, którzy wykorzystują nowoczesne technologie i rozwijają przyszłościowe sektory gospodarki" – podkreślił, cytowany w piątkowym komunikacie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Zaznaczył, że stajemy się wiodącym państwem w Europie w sektorze elektromobilności, głównie jako producent baterii i jej składowych. "Inwestycja ta jest potwierdzeniem pozytywnego klimatu dla inwestorów, pokazuje również, że potrafimy łączyć politykę ekonomiczna kraju z oczekiwaniami liczących się uczestników rynku" – powiedział wiceszef MPiT.

W zlokalizowanej na Śląsku fabryce SK Innovation kwartalnie ma powstawać 470 mln m kw. separatorów. "Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2021 roku. Przy produkcji separatorów pracować ma co najmniej 300 osób" - czytamy. W uruchomienie fabryki południowokoreański gigant zdecydował zainwestować blisko 1,5 mld zł - dodano.

"Obecnie produkujemy 360 milionów metrów kwadratowych separatorów litowo-jonowych w Jeungpyeong w Korei. Dzięki nowym inwestycjom w Chinach i Polsce, począwszy od czwartego kwartału 2021, moce produkcyjne naszej firmy wzrosną do 1,2 miliarda metrów kwadratowych rocznie" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, Rho Jaesok reprezentujący SK Innovation.

Reklama

Jak wyjaśnił Krzysztof Senger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w 2018 roku Polska była na tzw. „krótkiej liście” inwestora, ale firma nadal zastanawiała się nad wyborem miejsca. Inwestor zgłosił się do Agencji na początku zeszłego roku z prośbą o pomoc m.in. w doradztwie lokalizacyjnym. "Współpracę rozpoczęliśmy jeszcze na etapie wyboru kraju. W oparciu o preferencje inwestora, uwzględniając logistyczne wymagania projektu, zaprezentowaliśmy SK Innovation tereny inwestycyjne w trzech województwach południowej Polski" – wyjaśnił Senger.

Senger przypomniał, że to kolejna w ostatnim czasie inwestycja przedsiębiorstwa koreańskiego zakończona pomyślną dla Polski decyzją. Obecnie PAIH prowadzi 11 projektów inwestycyjnych z Korei Południowej o wartości ponad 2 mld euro. "Ten projekt pokazał, że polska strona - od szczebla centralnego do lokalnego - potrafi obsłużyć inwestycję w szybszym tempie i dużo sprawniej niż konkurencja w regionie" - ocenił. Wyjaśnił, że odkąd zapadła decyzja, że inwestycja będzie realizowana w Polsce, "projekt bardzo urósł". "Moce przerobowe fabryki będą większe niż pierwotnie zakładał inwestor" - powiedział Senger.

Jak podkreśliła Agencja, SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Spółka zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

Ze względu na prężny rozwój rynku elektromobilności, SK Innovation zdecydowała się stworzyć globalną sieć produkcyjną separatorów do baterii elektrycznych i umiejscowić ją zarówno w Azji (Korea Południowa oraz Chiny), jak i w Europie.

Według prognoz spółki 68 proc. produkcji polskiego zakładu SK Innovation będzie trafiać na eksport, w przeważającej mierze na rynek europejski.

>>> Czytaj też: Padł rekord produkcji samochodów w fabryce Volkswagen Poznań