PPK wpłynie na wysokość pensji i koszty pracodawców. Czy będzie mniej podwyżek?

5 kwietnia 2019, 06:45 | Aktualizacja: 01.07.2019, 10:30
Źródło:forsal.pl
Wpływ składek na PPK na strukturę całkowitych kosztów pracy wg wynagr. brutto - źródło Deloitte

Wpływ składek na PPK na strukturę całkowitych kosztów pracy wg wynagr. brutto - źródło Deloitteźródło: Materiały Prasowe

Jesteśmy świadkami rewolucji i narodzin nowego systemu emerytalnego – tak o wejściu w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych mówią eksperci. Czy polskie firmy są już na ten krok gotowe? Jak ta rewolucja będzie wyglądać w praktyce i jak wpłynie na pensje pracowników oraz koszty firm, które ich zatrudniają?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (40)

  • swiadomy(2019-08-06 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwsza sprawa - po wprowadzeniu obowiązku płacenia przez procodawców % do PPK -odbije sie to na pecnsji (brak lub mniejsze podwyzki w nastepnych latach). Symulacje ppk nie uwzgledniaja tego, że te % pracodawcy pracownik otrzymałby na ręke, a przez PPK ich nie otrzyma.. Jeśli policzymy sobie, sami odkładając własny % i pracodawcy (ten % z podwyżki pochłoniętej przez PPK) - wychodzi że środki zaoszczędzone samodzielnie zawsze są wyzsze o 10-15% niż te, które możemy wypłacić z PPK (i w każdej chwili, a w przypadku choroby od ręki całość, a nie marną część - oczywiście po przejściu batalii z papierami, które mają udowodnić tzw. "ciężką chorobę" ). Oczywiście, że NIE dla PPK. Państwo Polskie nie dbało i nie dba o pracujących.

    Odpowiedz
  • Ogr(2019-07-01 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Opt out.. Nie dam sie kolejny raz nabrac.

    Odpowiedz
  • Darula(2019-05-28 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Koszt msc pracodawcy nie wzrośnie kolosalnie od tego, który i tak ponosi. Myślę, że pracodawcy potraktują to jako swego rodzaju inwestycję w pracownika, benefit. Zresztą ‘’koszty’’ ppk ponosi i pracodawca i pracownik i państwo, choć ja właściwie wolę nazywać to inwestycją nie kosztem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ruda(2019-05-03 17:46) Zgłoś naruszenie 01

    dodatkowe oszczędności zawsze się przydadzą, a jak ktoś ich nie ma to te ppk będzie świetnym rozwiązaniem

    Odpowiedz
  • dawid(2019-04-14 13:10) Zgłoś naruszenie 45

    Ja tam też nie rezygnuję, teraz te parę groszy odkładane na PPK wcale mnie nie ratuje ale potem na emeryturze mam szansę na jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki i to się liczy

    Odpowiedz
  • wandzia(2019-04-12 09:22) Zgłoś naruszenie 03

    Podoba mi się że ten program jest dobrowolny, bo dzięki temu skończy się gadanie że państwo ich do czegoś zmusza. A tak to każdy będzie miał wybór, chce to uczestniczy i odkłada,a nie chce to nie i koniec

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ruda(2019-04-10 13:40) Zgłoś naruszenie 11

    dodatkowe oszczędności zawsze się przydadzą, a jak ktoś ich nie ma to te ppk będzie świetnym rozwiązaniem

    Odpowiedz
  • zedrka(2019-04-06 18:18) Zgłoś naruszenie 05

    U mnie będzie odwrotnie, na pewno nie zrezygnuje. Jestem za. Chociażby dlatego że mój pracodawca zawsze szedł że tak powiem " po bandzie" I najlepiej jakby nie musiał nic dodatkowo opłacać. Teraz będzie musiał. I mnie to cieszy. A ja tylko zyskam ;-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grzesiek(2019-04-06 15:44) Zgłoś naruszenie 01

    Nie będę rezygnować ze swoich pieniedzy. To mnie sie należy jak psu kość! Całe życie haruje jak wół i co mam? 2300 na miesiąc przy dobrych obrotach. Niech teraz przynajmniej szef sie wykaże

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • antyPPK(2019-04-05 21:44) Zgłoś naruszenie 102

    Precz z OFE! Precz z PPK! Ratuj się, kto może! Rezygnować z tego nowego przekrętu, jak tylko można !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 30latek(2019-04-05 18:52) Zgłoś naruszenie 100

    Długo się zastanawiałem, ale rezygnuję. Może później. To jest dobra opcja jak komuś zostało np. 10, 15 lat do emerytury. Dobre jest to, że można wykorzystać na wkład własny na zakup mieszkania, ale trzeba oddać przed upływem 15 lat, więc się opłaca - potem państwo będzie mnie ścigać, że nie oddałem swoich własnych pieniędzy, które od siebie pożyczyłem na wkład własny. Paranoja jakaś.

    Odpowiedz
  • j.(2019-04-05 16:37) Zgłoś naruszenie 110

    Ciekawe, jak sobie z tym poradzi od 2021 r. np. właściciel straganu z warzywami, który sam nie daje rady i zatrudni legalnie JEDNEGO pracownika... Jak sobie ustawodawca to wyobraża?... Prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju przypomina udział w zawodach w skoku wzwyż, w których poprzeczka jest ustawiona na wysokości 3 m a organizator zawodów raz po raz jeszcze ją podnosi puszczając oko do uczestników i mówiąc: "Ano... jak chcecie skakać w tych zawodach, no to wasza sprawa, jak sobie poradzicie..." No i... zawodnicy sobie radzą, jak mogą, bo przecież szemrane przysłowie mówi, że "każdy orze, jak może"... Ale jak to nie "orać", skoro organizator zawodów za żadne skarby nie chce się zgodzić na obniżenie tej przeklętej poprzeczki do jakiejś rozsądnej wysokości, tylko jeszcze raz po raz kombinuje, jak tu ją podnieść?... A przecież PPK, to jest kolejny obowiązek, kolejne „podniesienie poprzeczki”, bo ogrom biurokratycznych obowiązków nakładanych nawet na najmniejsze firmy chyba już przerósł najgorsze oczekiwania...

    Odpowiedz
  • Kolda(2019-04-05 15:44) Zgłoś naruszenie 40

    Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków

    Odpowiedz
  • Emeryt(2019-04-05 12:12) Zgłoś naruszenie 61

    Przecież (wedle artykułu) to jest ZUS 2.0 (z OFE to raczej dużo nie ma wspólnego).

    Odpowiedz
  • MAK(2019-04-05 11:43) Zgłoś naruszenie 42

    a jak z emerytami mundurowymi którzy pracują. Maja należeć z urzędu, mają prawo wyboru, czy otrzymają pieniądze po odejściu z pracy, w jakim wieku?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PPK to powiew nowoczesnosci w systemie emerytalnym(2019-04-05 11:13) Zgłoś naruszenie 411

    "PPK to powiew nowoczesnosci w systemie emerytalnym" /Pocztylion/. Akcjonariusze Pocztylina: Invesco Holding Cpmpany, BNP Paribas Cardif S.A., Poczta Polska S.A. oraz Konferencja Episkopatu Polski.

    Odpowiedz
  • zeflik(2019-04-05 11:07) Zgłoś naruszenie 234

    Te PPK to taki państwowy Amber Gold.

    Odpowiedz
  • mpk(2019-04-05 10:56) Zgłoś naruszenie 166

    PPK dla frajerów!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PPK to nauka oszczedzania mniej zarabiajacych(2019-04-05 09:56) Zgłoś naruszenie 919

    PPK to nauka oszczedzania biedniejszych. Bogaci w Polsce oszczedzaja, mniej zarabiajacy tej umiejetnosci nie posiadaja i trzeba ich nauczyc oraz zmusic do oszczedzania. ---- Taka narracje slyszalem na wlasne uszy od P. Premiera i P. Minister Finansow.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hh(2019-04-05 09:22) Zgłoś naruszenie 325

    W ZUS-ie będzie zapaść to zamiast podwyższać podatki wprowadzają PPK, taka podwyżka składki emerytalnej tylko ładnie opakowana.

    Odpowiedz