Tworzony na bazie VW Craftera model Grand California to pełnowymiarowy kamper z wielofunkcyjnym wnętrzem. Planowany roczny wolumen produkcyjny dla tego modelu to blisko 3,5 tys. pojazdów. Głównymi rynkami zbytu będą: Niemcy, Szwajcaria i Francja oraz m.in. Hiszpania, Holandia, Polska, Wielka Brytania, Włochy Portugalia i Szwecja.

"Na potrzeby produkcji tego modelu w obszarze zabudów specjalnych powstała linia montażowa do obsługi, której zatrudniono dodatkowo 160 pracowników. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje karoserii oraz montaż końcowy elementów wyposażenia. Auto poddawane jest także testom szczelności w kabinie zraszania oraz pełnej kontroli jakościowej po skończonej zabudowie" – poinformowała rzeczniczka VWP Patrycja Kasprzyk.

Prezes zarządu spółki Volkswagen Poznań Jens Ocksen podkreślił, że zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie. Blisko 70 proc. produkcji stanowią samochody z zabudową specjalną, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. "Jesteśmy dumni z tego, że nasza fabryka jest jedynym miejscem na świecie, gdzie produkowany jest model VW Grand California" – zaznaczył.

Spółka podała, że czas montażu zabudowy specjalnej z wyposażeniem to około 60 godzin. Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Fabryka we Wrześni jest jednym z czterech zakładów należących do spółki. W Poznaniu znajduje się fabryka modeli Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter oraz odlewnia komponentów aluminiowych. W Swarzędzu natomiast zlokalizowany jest park dostawców, centrum logistyczne, zaplecze produkcji oraz zakład zabudów specjalnych.

Rok 2018 był rekordowym w historii spółki. Taśmy produkcyjne opuściło 266,8 tys. samochodów. Dzienna produkcja we wszystkich zakładach wynosi 1170 aut. Spółka to także największy pracodawca w Wielkopolsce dający zatrudnienie ponad 11 tys. osób.

>>> Czytaj też: Emilewicz: Wzrost PKB na poziomie 4 proc. w tym roku nie jest zagrożony