„Ponieważ z FSB nie wpłynęły do Roskomnadzoru żadne wnioski, jest to przykład skutecznej współpracy firmy i państwa w postaci FSB, bo z jednej strony firma oznajmiła, że nie dostarczy kluczy szyfrujących, ale (z drugiej) jest oczywiste, że w drodze dialogu znaleźli możliwe do przyjęcia rozwiązanie, by przekazać niezbędną FSB informację w celu ujawnienia przestępców albo inną istotną dla państwa informację” – oświadczył szef Roskomnadzoru Aleksandr Żarow.

Żarow powiedział o tym agencji TASS w Petersburgu, gdzie trwa Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.

Roskomnadzor ma też w czerwcu sprawdzić przestrzeganie przez Yandex ustaw dotyczących danych osobowych.

Tymczasem wicepremier Maksim Akimow obiecał, że "Yandex nie ucierpi wskutek nadmiernych naciskach administracyjnych”. „Yandex jest bardzo ważny dla gospodarki narodowej, a nawet światowej. Myślę, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby spółki biznesowe, które zapewniają Rosji w szeregu bardzo drażliwych sfer światowe przywództwo, w żaden sposób nie ucierpiały” – oznajmił, cytowany przez portal „Wiedomosti”.

Portal RBC podał we wtorek, że FSB wystąpiła do Yandexu o przekazanie kluczy szyfrujących do serwisu e-mailowego Yandex.Pochta oraz serwisu wymiany plików Yandex.Disk.

Reklama

Zgodnie z ustawą przyjętą w czerwcu 2016 roku Centrum Przedsięwzięć Operacyjno-Technicznych FSB może zażądać od każdego serwisu figurującego w rejestrze organizatorów rozpowszechniania informacji przekazania „informacji nieodzownej do rozszyfrowania przysyłanych, przekazywanych, otrzymywanych i opracowywanych wiadomości elektronicznych użytkowników sieci internetowej”.

Według Yandexu ustawę tę można stosować, nie naruszając prawa użytkowników do zachowania prywatności. Spółka wysunęła we wtorek argument, że FSB zbyt szeroko interpretuje zapisy ustawy, która nie przewiduje przekazywania kluczy do rozszyfrowywania całej transferowanej treści.

„Uważamy za istotne utrzymywanie równowagi między bezpieczeństwem i prywatnością użytkowników, a także uwzględnianie zasad jednakowego stosowania przepisów wobec wszystkich uczestników rynku” – podał Yandex w komunikacie.

Według RBC z wnioskiem o udostępnienie kluczy FSB wystąpiła kilka miesięcy temu, ale Yandex ich nie przekazał, chociaż zgodnie z prawem miał na to maksymalnie 10 dni.

Yandex to popularna w Rosji i wielu krajach poradzieckich wyszukiwarka internetowa oraz szereg serwisów oferujących różnego rodzaju usługi: transportowe, finansowe, dostępu do map online, a także reklamowe. Wyszukiwarka Yandex zajmowała w 2017 roku 51 proc. rosyjskiego rynku, na drugim miejscu była największa na świecie wyszukiwarka Google.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)