Jak mówił, w ocenie MF, "jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu 1600 zł". "To bardzo rewolucyjna zmiana" - dodał.

Jak stwierdził Nowak, każda uprawniona osoba będzie mogła złożyć do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie i po 1 sierpnia dostawać pensję bez potrąconego podatku. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mogła sobie wszystko odliczyć w rozliczeniu rocznym - dodał wiceminister.

Nowak przypomniał, że przepisy obejmują wszystkie umowy o pracę i umowy zlecenia. "Cieszymy się, bo zależy nam na młodych. Wydaje nam się, że to pozwoli nie tyle zrealizować wasze wszystkie marzenia, ale na pewno je przyspieszy" - stwierdził.

Premier: Musimy dbać o to, żeby ludzie młodzi mieli dobre wejście w życie zawodowe

Reklama

Musimy dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Jedno z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy przed rządem parę lat temu, to żeby nie dochodziło już do kolejnego upływu, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia" - powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.

Jak mówił, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, "mniej lub bardziej na trwałe, na stałe wyjechało ponad 1,5 mln ludzi". "Może mniej na trwałe, bo cały czas jeszcze wierzę, że nasze programy, które będziemy wdrażać - a rozpędzamy się z nimi - doprowadzą do tego, że duża część z nich zdecyduje się wrócić" - podkreślił.

Szef rządu zaznaczył, że rząd musi dbać o to, "żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, edukacja, kultura, żeby ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe, realizacji karier zawodowych w życiu gospodarczym".

"I temu służy pewnego rodzaju logika finansowo-fiskalno-rozwojowo-biznesowo-gospodarczo-społeczna. Czyli logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność was ludzi młodych, żeby tu pozostać, żeby nabierać pierwsze doświadczenia w pierwszych firmach, do których zostaniecie przyjęci lub samemu wykupować tą rzeczywistość gospodarczą, czyli podjąć się działalności gospodarczej, bacy kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą" - tłumaczył premier.

Morawiecki: W kolejnej kadencji dalsze preferencje podatkowe dla młodych

W kolejnej kadencji chcemy rozszerzyć preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i pracowników - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji ws. przyjętego przez rząd projektu ustawy dot. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

"Jeżeli wyborcy nam zaufają, to chcemy w kolejnej kadencji robić więcej, jeszcze więcej, żeby preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i dla młodych pracowników były szeroko zastosowane i szeroko wykorzystywane. (...) Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe" - powiedział premier.

Ocenił, że projekt zerowego PIT do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej. "W Unii Europejskiej nie ma za wiele takich rozwiązań. Ja przynajmniej nie znam żadnego" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

>>> Czytaj też: Mafia lekowa pozostaje bezkarna. 96 mln zł kar i ani jednej zapłaconej złotówki